Menu Zamknij

Żmijki do zboża – rodzaje i zastosowanie.

Urządzenia do transportu ziarna są niezbędnym elementem każdego gospodarstwa rolnego. Dzięki stosowaniu urządzań do transportu ziarna praca staje się nie tylko lżejsza, ale przede wszystkim łatwiejsza i szybsza. Przenośniki do zboża można wybierać spośród wielu rodzajów i typów.

W tym artykule opisano podajniki ślimakowy, potocznie zwane „żmijkami” do zboża. Przenośniki ślimakowe są to urządzenia o dość prostej budowie. Można śmiało napisać, żmijka składa się z silnika elektrycznego z rurą wyposażoną w zwoje ślimaka. Żmijki są to najczęściej urządzenia mobilne. Jedynym wyjątkiem mogą być przenośniki pionowe, które, muszą być zamontowane na stałe ze względu na małą stabilność podczas pracy. Większość przenośników na rynku dostępna jest w sprzedaży bez dodatkowego wyposażenia. Jako opcję można dokupić podstawę jezdną, lub też przedłużkę przenośnika.

Przenosniki ślimakowe można podzielić względem zastosowania na:

– czerpiące wyposażone w czerpnię wsuwaną w pryzmę ziarna do załadunku zboża np. z magazynu na przyczepę,
– koszowe wyposażone w kosz do którego wsypywane jest ziarno np. z przyczepy i transportowane do magazynu,
– pionowe wyposażone w kosz zasypowy wykorzystywane zazwyczaj do załadunku silosów zbożowych paszowych lub w pomieszczeniach, w których jest za mało miejsca na zwykłą żmijkę poziomą,
– hydrauliczne z reguły montowane na przyczepach, napędzane napędem hydraulicznym z ciągnika, przeznaczone do przeładunku np. materiału siewnego z przyczepy do siewnika na polu, z dala od źródeł energii elektrycznej).

Przy wyboże przenośnika bardzo ważna jest jego wydajność, na którą wpływają między innymi:

– rodzaj ziarna,
– kąt nachylenia przenośnika
– stopień napełnienia czerpni/kosza
– odległość/wysokość transportowanego ziarna

Przenośniki czerpiące

Ten typ przenośników ślimakowych przeznaczony jest do transportu zbóż za pomocą czerpni. Jest to najpopularniejszy typ przenośnika. Pobieranie ziarna odbywa się poprzez umieszczenie czerpni w pryzmie. Są to najtańsze z oferowanych przenośników ślimakowych.

Przenośniki koszowe

Przenośnik ślimakowy z koszem zasypowym, powszechnie używany w okresie żniwnym do rozładunku przyczep i zasypywania magazynów zbożowych. Montowany z reguły na wózku z windą, który umożliwia jego bezproblemowe przemieszczenie jak też zmianę wysokości podawania ziarna.

Przenośniki pionowe

Przenośniki ślimakowe pionowe to urządzenia przeznaczone do pionowego transportu ziarna zbóż. Urządzenia umożliwiają przemieszczenie materiału na znaczną wysokość przy niewielkiej powierzchni zabudowy. Przenośniki te są niezwykle przydatne do załadunku i rozładunku silosów zbożowych.

Przenośniki hydrauliczne

Przenośniki hydrauliczne montowane są z reguły do burty przyczepy. Jest to bardzo przydatne urządzenie nie tylko w czasie żniw, ale także podczas siewów, ze względu na możliwość załadunku ziarna do siewnika prosto z przyczepy bez zbędnego wysiłku.

Każdy użytkownik posiadający przenośnik ślimakowy w gospodarstwie wie, że jest to inwestycja warta swojej ceny. Na pewno należy przed zakupem zastanowić się nad oczekiwaniami oraz potrzebami, a także nad ilośćią pracy, jaka z tym sprzętem zostanie wykonana w trakcie roku. Wybór przenośnika jest to ściśle związany z ilością magazynowanych plonów.

Firma M-ROL Sp. z o.o. jest czołowym producentem przenośników ślimakowych w Polsce. Przenośniki ślimakowe są produkowane przez przeszło 45 lat istnienia firmy. Producent maszyn rolniczych, firma M-ROL oferuje m.in. przenośniki czerpiące, koszowe, pionowe oraz hydrauliczne. Firma projektując i produkując przenośniki ślimakowe postawiła na jakość oraz wydajność urządzeń, z zachowaniem rozsądnej ceny.

Polecamy również:

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą.