Menu Zamknij

Zalety oraz zastosowanie przenośników ślimakowych

Przenośniki ślimakowe należą do maszyn ułatwiających pracę przede wszystkim rolnikom i hodowcom zwierząt, ale również producentom oraz budowlańcom. W tym wpisie wyjaśniamy, do czego służą urządzenia o nieoczywistej nazwie oraz dlaczego cieszą się taką popularnością w branży rolniczej. Dowiesz się również, czym różnią się przenośniki ślimakowe od pneumatycznych, dzięki czemu wybierzesz sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom. 

Czym są przenośniki ślimakowe (śrubowe)?

Przenośniki znane również jako podajniki ślimakowe do zboża służą do transportu materiałów sypkich na wcześniej ustalone odległości, dzięki czemu przyspieszają czynności kiedyś wykonywane ręcznie. Urządzenia tego typu składają się z długiej rury oraz napędu hydraulicznego, co umożliwia:

  • napełnianie silosów oraz worków,
  • załadunek rozsiewaczy oraz siewników będących na polu.

Do najważniejszych zalet przenośników ślimakowych należy stosunkowo wysoka wydajność przy jednoczesnym niewielkim zapotrzebowaniu mocy, dzięki czemu możliwe jest sprawne wykonywanie codziennych obowiązków.  Co więcej, podajniki wyróżnia niska cena w stosunku do innych urządzeń rolniczych oraz niskie koszty eksploatacji.

Do czego służą podajniki ślimakowe?

Współczesne przenośniki ślimakowe to w pełni zautomatyzowane urządzenia, mające kluczowe znaczenie dla procesu produkcji oraz późniejszej dystrybucji – ułatwiają wykonywanie pracy, jednocześnie obniżając koszty działalności. Podajniki znajdują zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, służąc do:

  • podawania gotowej paszy z mieszalnika,
  • przenoszenia paszy ze śrutownika lub z gnojownika,
  • załadunku lub rozładunki ziarna.  

Jednocześnie przenośniki ślimakowe są wykorzystywane w przemyśle do transportu materiałów sypkich takich jak suchy cement, piasek czy żwir. Podajnik sprawdza się również w procesie produkcji – urządzenie sprawnie transportuje sypkie produkty do przygotowanych wcześniej opakowań. 

Przenośniki ślimakowe a pneumatyczne

Czym różni się przenośnik ślimakowy do zboża od przenośnika pneumatycznego? Oba urządzenia wykorzystywane są do transportu ziaren, jednak podajnik pneumatyczny stosuje do tego mechanizm ssąco-tłoczący i wyposażony jest w elastyczną rurę, która nie tylko hamuje wydmuchiwany materiał, ale również umożliwia opróżnianie silosów zbożowych czy pryzm. Zarówno przenośnik ślimakowy, jak i pneumatyczny to sprzęt w pełni mobilny, który sprawdzi się w każdym gospodarstwie rolnym. 

Niezależnie od tego, na które urządzenie się zdecydujesz, warto szukać sprawdzonego producenta, który gwarantuje trwałość przenośników oraz zapewnia łatwy dostęp do części zamiennych. Dobrym przykładem jest M-ROL – polski producent maszyn rolniczych, który odpowiada nie tylko za sprzedaż podajników ślimakowych do zboża, ale również montuje i uruchamia sprzęt, jeżeli jest taka potrzeba. W ofercie dostępne są również przenośniki pneumatyczne, dzięki czemu bez problemu zamówisz urządzenie niezbędne w Twoim gospodarstwie.

Polecamy również: