Menu Zamknij

Rodzaje rozdrabniaczy do zboża

Na rynku urządzeń rolniczych dostępne są różne rodzaje rozdrabniaczy do zboża, które różnią się między sobą sposobem mielenia ziarna przeznaczonych do paszy dla zwierząt hodowlanych. Takie rozwiązanie – mimo łatwego dostępu do gotowych pasz – nadal jest popularne w wielu gospodarstwach, dlatego przygotowaliśmy przeglądowy artykuł opisujący standardowe rodzaje rozdrabniaczy pasz. Odpowiemy również na pytanie, na co zwrócić szczególną uwagę, kupując tego typu urządzenie.

Do czego służy rozdrabniacz i dlaczego jest tak potrzebny?

Potocznie znany jako śrutownik, rozdrabniacz do zboża jest niezbędny do sporządzenia wartościowej mieszanki paszowej dla zwierząt hodowlanych. Urządzenie umożliwia prawidłowe rozdrobnienie ziaren, a więc dostosowane do hodowanej w Twoim gospodarstwie grupy zwierząt – inny stopień rozdrobnienia sprawdza się w przypadku trzody, inny natomiast dla bydła czy drobiu. Rozdrabniacz do zboża stanowi więc skuteczny sposób na przygotowanie paszy o odpowiedniej wartości pokarmowej, gwarantującej zdrowy rozwój zwierząt, a tym samym pewniejszy zysk dla Ciebie.

Rodzaje rozdrabniaczy do zboża

Na rynku znajdziesz trzy rodzaje rozdrabniaczy do zboża, które różnią się sposobem mielenia ziaren:

  1. Zasypowy rozdrabniacz bijakowy do zboża – urządzenie o dużej wydajności, które doskonale sprawdzi się w większych mieszalniach pasz. Skutecznie i szybko rozdrabnia ziarna zbóż i kukurydzy na śrut o optymalnej wilgotności. Charakteryzuje się większą wydajnością niż rozdrabniacz ssąco-tłoczący.
  2. Rozdrabniacz ssąco-tłoczący do zboża – doskonały wybór dla małych i średnich gospodarstw. Urządzenie rozdrabnia ziarna zbóż i kukurydzy, wykorzystując do mechanizm zderzenia ziaren z bijakami, które znajdują się w komorze rozdrabniającej. Rozdrabniacz ssąco-tłoczący wyposażony jest w dodatkowy wentylator, który odpowiada za zaciąg zboża i wyrzut śruty. Dzięki temu możesz samodzielnie pobrać zboże z pryzmy lub silosu, co zwiększa efektywność produkcji. 
  3. Tarczowy rozdrabniacz do zboża – stosowany do każdego rodzaju ziaren. Możliwość regulacji stopnia rozdrobnienia sprawia, że urządzenia rolnicze tego typu można wykorzystać do produkcji paszy dla dowolnych zwierząt hodowlanych. Tarczowy rozdrabniacz do zboża składa się z dwóch żeliwnych lub stalowych tarcz, które rozdrabniają zboże w wyniku ich ścierania się. Eksploatacja urządzenia wiąże się jednak z wysokimi kosztami wymiany tarcz. 

Który rozdrabniacz do zboża wybrać?

Znasz już rodzaje rozdrabniaczy pasz, ale pozostaje pytanie, które urządzenie wybrać do Twojego gospodarstwa – uwzględnij takie kwestie jak dostępność części zamiennych oraz sposób ich wymiany, a także łatwość obsługi sprzętu. Dzięki temu inwestycja będzie bezproblemowa i rzeczywiście usprawni Twoją codzienną pracę. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się rozdrabniacze bijakowe ssąco-tłoczące. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, skonsultuj się z naszym ekspertem M-ROL, który podpowie Ci optymalne rozwiązanie – dzięki temu unikniesz nietrafionej inwestycji. Jesteśmy producentem, który stawia na prostą obsługę rozdrabniaczy do zboża oraz solidne wykonanie. Zamówisz u nas również inne urządzenia, dzięki którym stworzysz zautomatyzowaną linię produkcyjną.