Menu Zamknij

Przygotowanie pasz do skarmiania

Na produkt mięsny otrzymany w fazie końcowej produkcji, ma wpływ jakość pożywienia, które jest podawane zwierzętom. Przygotowanie pasz do skarmiania zwierząt ma ogromny znaczenie dla ich właściwości, co przekłada się na jakość sprzedawanego mięsa i na stan zdrowia samych zwierząt. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotowywać paszę do skarmiania, by Twoje zwierzęta były zdrowe i można było je łatwiej sprzedać.

Przygotowanie pasz do skarmiania – w jakim celu się to robi?

Odpowiednie przygotowanie pasz do skarmiania umożliwia utrzymanie zwierząt w należytej kondycji fizycznej i zdrowiu. Pasze trzeba najpierw bardzo dokładnie oczyścić, usuwając z niej zanieczyszczenia. Pasze do skarmiania przygotowuje się po to, aby:

  • zwierzęta lepiej trawiły pokarm;
  • dostarczały większej ilości składników odżywczych;
  • wytępić z nich szkodniki i związki chemiczne;
  • zwierzętom łatwiej było sięgać po jedzenie;
  • można było je łatwiej przechowywać i podawać zwierzętom.

Pasze powinny mieć właściwą strukturę, dzięki niej zapobiegniesz chorobom wrzodowym u bardziej wrażliwych i młodych jednostek. Bardzo często do produkcji pasz używa się nasion roślin strączkowych oraz popularnych zbóż, które wcześniej należy poddać właściwej obróbce. Rolnicy stosują także mieszanie paszy, dzięki, czemu dostarczysz zwierzętom jeszcze bardziej wartościowy pokarm.

Popularnym zabiegiem jest także zwilżanie pasz, aby poprawić ich strukturę i zapobiegać pyleniu, które niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi. W przygotowaniu paszy przydatna może okazać się natłuszczarka, dzięki której wzbogacisz jedzenie w składniki odżywcze.

Metody przygotowywania pasz do skarmiania

Sposoby przygotowywania pasz do skarmiania są różne, jednak warto je poznać, by wiedzieć, które są najlepsze. Odpowiednie maszyny rolnicze sprawią, że z łatwością przygotujesz pokarm – bez nich zadanie byłoby znacznie trudniejsze. Poznaj skuteczne metody obróbki pasz.

  • Śrutowanie – w tej metodzie najlepiej sprawdzi się śrutownik ssąco-tłoczący. Pasze przygotowywane tą metodą można podawać wszystkim zwierzętom na gospodarstwie, ponieważ są lekkostrawne i dobrze przyswajalne.
  • Siekanie – odbywa się za pomocą rozdrabniaczy bijakowych, a powstały pokarm nadaje się dla świń, drobiu i koni.
  • Gniecenie – tutaj dobrze sprawdzi się gniotownik do ziarna, który zgniecie ziarno na płatki. Produkt poddany gnieceniu sprawdzi się dla wszystkich zwierząt.
  • Mielenie – jest popularną metodą przygotowywania pasz, najczęściej podaje się ja koniom.

Linie do pasz mogą znacznie ułatwić pracę przy produkcji, gdyż są urządzeniami wielofunkcyjnymi, umożliwiającymi przyspieszenie produkcji.

Jak przechowywane są pasze?

Najczęściej pasze dla zwierząt przechowywane są w workach, które przenoszone są na miejsce karmienia. Należy pamiętać o tym, że takie worki muszą „oddychać”, w związku z tym nie stawiaj ich bezpośrednio na ziemi, tylko na paletach. Alternatywą do przechowywania pasz jest silos, który pomieści większe ilości paszy. Najczęściej stawiany jest na zewnątrz i powinna w nim panować odpowiednia temperatura – jedzenie musi być w dobrym stanie, wolne od pleśni i szkodników.

Nienależnie od tego, gdzie trzymane są pasze, pomieszczenia trzeba regularnie dezynfekować, czyścić i wietrzyć. Należy zwracać uwagę, aby pasze nie leżały za długi czas, ponieważ mogą być niezdatne do spożywania.

Podsumowanie

Wiesz już, w jaki sposób przygotowywanie pasz do skarmiania wpływa na zwierzęta. Wiesz, w jaki sposób przygotować pasze, aby miały jak najwięcej cennych składników odżywczych. Wystarczy wprowadzić w życie powyższe wskazówki, aby Twoje pasze nabrały smaku, wartości, a zwierzęta były odpowiednio dokarmione, dobrej jakości składnikami.