Menu Zamknij

Magazynowanie ziarna: jak to robić odpowiednio?

Zebranie plonów to nie koniec prac związanych z pracą na roli. Zboże, które otrzymałeś w wyniku żniw, musi być odpowiednio przechowywane. W tym celu na terenie swojego gospodarstwa powinieneś postawić zbiornik na zboże. Umożliwi on przechowywanie ziarna, ale by zboże miało odpowiednie warunki, musisz zadbać o odpowiednie parametry wewnątrz zbiornika. Jak składować zboże, by nie stracić zapasów zrobionych w trakcie żniw?

Rodzaje składowania ziarna

Zastanawiasz się, jak magazynować ziarno? Możesz zdecydować się na składowanie podłogowe w magazynie, który wtedy, gdy nie masz zapasów zboża do magazynowania, wykorzystasz w innym celu. System ten jest jednak bardzo pracochłonny i kosztowny. W związku z tym wielu rolników decyduje się na system silosowy. Silosy zbożowe to wysokiej jakości maszyny rolnicze, które znajdziesz w różnej pojemności w ofercie M-ROL. Są niezastąpione do składowania zboża na gospodarstwie, na którym potrzeba bezpiecznego przechowywania paszy dla zwierząt.

Zasady magazynowania zboża

Składane silosy zbożowe M-ROL wyróżniają się doskonałą szczelnością. Jednak, by zapewnić magazynowanym zbiorom jak najlepsze warunki, należy spełnić kilka zasad przechowywania ziarna. Przed umieszczeniem go w silosie, zboże powinno być oczyszczone z zanieczyszczeń organicznych i chwastów. By podczas składowania w zbiorniku na zboże nie straciło ono swojej jakości, należy zapewnić w jego wnętrzu odpowiedni poziom wilgotności – poniżej 14,5%. W tym celu można zdecydować się na  wysoko lub niskotemperaturowe suszenie. W przypadku gwałtownych zmian temperatury trzeba szybko zareagować. Jeśli stale będziesz pilnować, by wilgotność i temperaturę wewnątrz silosu zbożowego utrzymywać na odpowiednim poziomie, nie dopuścisz do rozwoju bakterii, a ziarno jako pasza dla zwierząt, będzie miało odpowiednie wartości.

Zalety i wady przechowywania ziarna 

Zdecydowaną zaletą składowania ziarna w silosie zbożowym o lejowym dnie jest jego funkcjonalność. W łatwy sposób można go całkowicie opróżnić, co jest szczególnie przydatne gdy skala produkcji zboża w Twoim gospodarstwie jest duża. By ułatwić przewożenie magazynowego ziarna, warto zdecydować się na przenośniki ślimakowe, które możesz ustawić pod lejami wszystkich silosów, z których korzystasz. Jedynym problemem związanym ze składaniem zboża w silosie jest obowiązek ciągłego monitorowania temperatury i wilgotności. Kłopoty może sprawiać też to, że przed zebraniem plonów nie masz pewności, jak duże one będą, co nie pozwala oszacować dokładnej pojemności silosu, jaką potrzebujesz.

Przechowywanie zboża w silosach to dobry sposób na to, by zaoszczędzić wiele czasu i energii, których wymaga magazynowanie podłogowe. Wielu rolników decyduje się na zakup zbiorników na zboże, które sprawiają, że ziarno przechowywane w jego wnętrzu jest odpowiednio zabezpieczone i łatwo je wydobyć. M-ROL, jako producent maszyn rolniczych oferuje składane silosy zbożowe, które usprawnią prace na Twoim gospodarstwie rolnym. Przekonaj się sam!