Menu Zamknij

Jaki silos zbożowy wybrać?

Rolnicy coraz częściej decydują się na silosy zbożowe. Zastanawiasz się, jaki silos zbożowy wybrać, aby pomieścił odpowiednią ilość paszy? Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić największą uwagę. Dzięki nam znajdziesz silos zbożowy idealnie dostosowany do potrzeb Twojego gospodarstwa!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze silosu zbożowego?

Planujesz rozbudowę przedsiębiorstwa? A może wyprodukowanego zboża jest na tyle dużo, że wymaga przechowywania? Można zastanowić się nad wykorzystaniem magazynu płaskiego, w którym umieścisz ziarno. Jeżeli produktu nie ma na tyle dużo, to magazyn może posłużyć również jako miejsce do garażowania samochodów lub innych urządzeń. Powierzchnia płaska zmniejsza jednak dostęp do ziarna, co utrudnia jego pobór i rozładunek.

Dlatego to właśnie silosy zbożowe są najczęściej wybierane przez rolników. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli produkt zalega i nie wiesz, co z nim zrobić. Jak wybrać silos zbożowy, aby służył jak najdłużej i żeby pomieścił produkowane ziarna? Jest kilka czynników, na które powinno się zwrócić uwagę. Poniżej je przedstawiamy.

Jakość materiałów

Wybierając silos, zwróć uwagę na jakość i rodzaj materiału. To właśnie materiał sprzyja dobrej konserwacji ziarna. Silosy najczęściej powstają z blachy ocynkowanej, stali nierdzewnej czy aluminium. Szczególną popularnością cieszą się silosy z tworzywa sztucznego. Ten materiał nie rdzewieje, dlatego jest bezpieczniejszy do przechowywania zboża.

Systemy wentylacyjne i kontrolne

Inwestując w magazyny zbożowe, warto wziąć pod uwagę systemy wentylacyjne i kontrolne. One również wpływają na jakość ziaren. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura w środku silosu oraz stopień wilgotności. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 5 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność na poziomie 14%. Przy takich parametrach ziarno można przechowywać około 2,5 roku. Jeżeli temperatura i wilgotność się zwiększą, ziarno może być przechowywane odpowiednio krócej.

Wyższa wilgotność i temperatura powodują, że silos staje się idealnym miejscem do namnażania się szkodników, bakterii i pleśni. Silos zbożowy powinien więc posiadać odpowiedni system wentylacyjny. Jak łatwo się domyślić, ziarno najlepiej wentyluje się w miesiącach chłodniejszych, takich jak październik czy wrzesień. Jeżeli chodzi o miesiące cieplejsze, to ziarno jest schładzane jedynie nocą.

Właśnie wtedy najlepiej zaglądać do ziaren częściej niż zwykle. Dzisiejsze systemy są jednak na tyle rozwinięte, że umożliwiają zdalne kontrolowanie temperatury i wilgotności wewnątrz silosu.

Wielkość

Wielkość silosu ma ogromne znaczenie, dlatego na początku określ realne zapotrzebowanie gospodarstwa. Musisz przekalkulować, ile ziarna produkujesz każdego roku i ile produktu będzie przechowywane w silosach. Czasami bardziej opłacalna jest inwestycja w kilka mniejszych silosów niż w jeden duży.

System załadunku i rozładunku

Każdy silos powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby wygodnie ładować i rozładowywać ziarno. Dlatego kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest system załadunku i rozładunku.

Silos płaskodenny – dla kogo?

Silosy płaskodenne odnajdują się w gospodarstwach, które nie zużywają zboża w dużych ilościach. Dla takich gospodarstw konieczność ręcznego wybierania ziarna nie powinna stanowić większego problemu. Do każdego silosu płaskodennego można dokupić odpowiedni system, dzięki któremu szybciej opróżnisz wnętrze.

Silos lejowy – dla kogo?

Silos lejowy jest najczęściej spotykany w gospodarstwach, które produkują zboże na szeroką skalę. Silosy lejowe sprawdzają się do długiego przechowywania ziaren, kukurydzy czy rzepaku. Zaprojektowany system lejowy umożliwia szybsze i łatwiejsze rozładowywanie ziaren oraz sprawny załadunek. Tego rodzaju silosy są droższe, ale bardziej wydajne. W ich wnętrzu znajdują się profesjonalne systemy wentylacyjne i utrzymywana jest odpowiednia temperatura. Ziarno jest regularnie przedmuchiwane i dlatego pozostaje w dobrej jakości na dłużej.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz zaopatrzyć swoje gospodarstwo rolne w profesjonalne urządzenia rolnicze, to zajrzyj na stronę polskiej firmy M-ROL. Produkuje ona nowoczesne maszyny. Dostępne są tam najpopularniejsze rodzaje silosów, dzięki czemu znajdziesz rozwiązanie optymalne dla Twojej działalności. Teraz już wiesz, jaki silos zbożowy sprawdzi się w danym gospodarstwie. Wykorzystaj tę wiedzę do zakupu odpowiedniej maszyny.