Menu Zamknij

Jak działa sieczkarnia polowa?

Praca w gospodarstwie jest ciężka, dlatego też stosuje się różne maszyny, które mają ją ułatwić. Jednym z takich urządzeń jest sieczkarnia polowa, a tak naprawdę silosokombajn. Dzięki niemu uprawa ziemi jest nie tylko łatwiejsza, ale też skuteczniejsza. Pozwala na wykorzystanie każdej rośliny, która zostaje zasadzona w gospodarstwie. Czym dokładnie jest sieczkarnia polowa, jak działa oraz jakie są jej rodzaje? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania.

Czym jest sieczkarnia polowa? 

Co robi sieczkarnia polowa i po co się jej używa? Silosokombajn służy do drobnego cięcia różnych roślin. Może to być słoma, trawa, kukurydza czy rośliny pastewne. W efekcie otrzymuje się sieczkę. Można ją wykorzystać jako paszę lub nawóz. To również idealna ściółka dla zwierząt. Dzięki użyciu silosokombajnu każdy rolnik może więc wyprodukować swoją paszę. Zwierzęta otrzymują paszę zdrową, bez sztucznych dodatków oraz wiadomego pochodzenia. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i wykorzystać rośliny, których w inny sposób nie idzie wykorzystać. Posiadanie odpowiedniej sieczkarni polowej nie tylko usprawnia prace na gospodarstwie, ale też oszczędza mnóstwo czasu i sił. Dzięki niej nie ma konieczność użycia pracy rąk, a zaoszczędzony czas może zostać przeznaczony na wykonywanie innych zajęć, których na gospodarstwie nie brakuje.

Z czego składa się sieczkarnia polowa?

Z czego składa się silosokombajn? Jego budowa obejmuje dwa podstawowe elementy: 

  • zespół ścinający — za jego pomocą ścina się rośliny z pola;
  • zespół rozdrabniający — są to wszystkie elementy, które rozdrabniają rośliny, tworząc tak zwaną sieczkę.

By sieczkarnia spełniała swoją funkcję w 100%, konieczne jest jeszcze użycie tak zwanego podajnika. Jego zadaniem jest transport powstałej sieczki do przyczepy. Niemal każdy producent maszyn rolniczych, w tym nasza firma, produkuje również dodatkowe części składowe, tak by praca za pomocą sieczkarni była jeszcze łatwiejsza. Na stronie internetowej znajdziesz też wysokiej jakości mieszalniki pasz, rozdrabniacze i gniotowniki.

Jakie są rodzaje sieczkarni polowych?

Sieczkarnia polowa dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Różnią się one ze względu na rodzaj zasilania. A są to:

  • sieczkarnia podczepiana — ten rodzaj silosokombajnu podczepia się za pomocą zaczepów do ciągnika, który jest źródłem zasilania. To dobre rozwiązanie dla rolników, którzy mają już ciągnik;
  • sieczkarnia polowa samojezdna — ma własny układ napędowy. Dzięki temu jest lepiej wyposażona. Z tego powodu ten rodzaj jest częściej wybierany przez rolników. Te silosokombajny są idealnym rozwiązaniem dla rolników, którzy nie mają własnego ciągnika. 

Każdy rolnik może mieć sieczkarnię polową bez względu na to, czy ma ciągnik, czy nie.

Podsumowanie

Każdy rolnik chce, by jego praca przynosiła efekty. W tym celu używa się różnych maszyn rolniczych, które nie tylko ułatwiają pracę, ale też zwiększają jej wydajność. Jednym z takich urządzeń jest sieczkarnia polowa. Umożliwia ona produkcję paszy czy ściółki, tak przydatnej w każdym gospodarstwie. Dzięki niej każda roślina w gospodarstwie jest wykorzystywana, a rolnik może zaoszczędzić pieniądze, bo nie musi kupować paszy dla zwierząt.