Menu Zamknij

Gniotownik czy śrutownik – co wybrać?

Co wybrać — gniotownik czy śrutownik? Oba urządzenia służą do rozdrabniania ziaren zbóż. Wykorzystuje się je głównie w rolnictwie do produkcji pasz dla zwierząt, ale nie tylko. Śrutowniki wytwarzają tak zwaną śrutę, którą stosuje się również w przemyśle piwowarskim. Co zatem będzie lepsze dla Twojego gospodarstwa? Dowiedz się, czym charakteryzuje się śrutownik i gniotownik, oraz z którym z tych urządzeń zyskasz najlepsze efekty.

Gniotownik i jego cechy charakterystyczne

Gniotownik — do czego służy i jak działa? Jeżeli stawiasz sobie to pytanie, to zapewne szukasz odpowiedniego urządzenia do gospodarstwa. Chcesz, by przygotowywana przez Ciebie pasza była lepiej przyswajana przez zwierzęta oraz, by straty podczas jej produkcji były jak najmniejsze. Jak zatem działają gniotowniki oraz jakie są korzyści z ich używania? Oto kilka ważnych cech tych urządzeń.

  1. Gniotowniki są łatwe w obsłudze i konserwacji.
  2. Zużywają mało mocy elektrycznej, dzięki temu koszty produkcji paszy są niższe. Wynika to z małej liczby elementów ruchomych i mniejszego stopnia rozdrabniania.
  3. Nadają się do wszystkich rodzajów zbóż i roślin strączkowych. 
  4. Urządzenie to można dostosować do potrzeb, czyli dobrać odpowiednią wydajność. Na rynku znaleźć można modele, który wytwarzają 30 kg paszy na godzinę. Są też takie, które produkują 10 ton w ciągu godziny. Bez problemu więc znajdziesz urządzenie idealne dla Twojego gospodarstwa.
  5. Gniotowniki do zboża do produkcji paszy nie używają wysokiej temperatury, dzięki czemu nie niszczą białka zawartego w zbożu. Pozwala to uzyskać najbardziej efektywny sposób żywienia zwierząt. 

Śrutownik — cechy charakterystyczne

Śrutowniki do zboża inaczej nazywa się rozdrabniaczami. Ich zadaniem jest rozdrobnienie ziarna tak, by służyło jako pasza dla zwierząt. Na rynku są dostępne trzy rodzaje tych urządzeń:

  • śrutownik tarczowy — do każdego rodzaju zboża;
  • śrutownik ssąco-tłoczący — przeznaczony do rozdrabniania ziaren zbóż i kukurydzy;
  • śrutownik bijakowy zasypowy — również przeznaczony do ziaren zbóż i kukurydzy. Ma większą wydajność niż dwa pozostałe rodzaje. Dlatego też idealnie sprawdzi się w dużych gospodarstwach.

Śrutowniki mają jeden minus. Podczas produkcji pasz, przez zastosowanie dużej liczby obrotów, wytwarzają wysoką temperaturę. Pod jej wpływem dochodzi do denaturacji białek, czyli do ich ścinania się. Tym samym zmniejsza się ich zawartość w paszy, a to obniża jej jakość. 

Gniotownik czy śrutownik — co wybrać?

Każdy producent maszyn rolniczych ma w swojej ofercie oba urządzenia. Co jest zatem lepsze: śrutownik czy gniotownik? Wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju zbóż potrzebujesz sprzętu oraz dla jakich zwierząt ma być produkowana pasza. Śrutowniki sprawdzą się idealnie do mielenia konkretnego rodzaj zbóż, na przykład kukurydzy. To urządzenie nadaje się do paszy dla świń, gdyż mocniej mieli ziarna. Tak przygotowana pasza jest lepiej trawiona przez świnie. 

Pasza produkowana w gniotownikach ma więcej przyswajalnego białka. Dlatego też wykorzystuje się ją do karmienia bydła mlecznego. Wspomaga proces trawienia i zwiększa zawartość tłuszczu w mleku. Podawanie bydłu zbyt rozdrobnionej paszy, która ma wysoką zawartość części pylistych i mąki, powoduje kwasicę żwacza. Jest to niebezpieczna dla bydła choroba. Warto też pamiętać, że pasza wyprodukowana w ten sposób nie może być magazynowana na zapas, ponieważ utleniają się tłuszcze i witaminy, co obniża jej wartość odżywczą.

Gniotownik czy śrutownik — co wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od potrzeb. Oba urządzenia mają wady i zalety. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, jakiego rodzaju ziarna będą mielone oraz dla jakich zwierząt ma być produkowana pasza. Te pytania pozwolą na wybór odpowiedniego urządzenia do gospodarstwa.

Podsumowanie

W rolnictwie wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, by ułatwić pracę i zyskać większe korzyści. Jednymi z takich urządzeń są gniotowniki i śrutowniki, które pozwalają na rozdrobnienie zbóż w celu produkcji paszy. Każde z urządzeń ma pewne plusy i minusy. Przy ich wyborze warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach, które pomogą podjąć prawidłową decyzję. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie zboże ma być mielone oraz dla jakich zwierząt.