Menu Zamknij

Sposoby finansowania maszyn rolniczych

Co w sytuacji, gdy zabraknie pieniędzy na niezbędne sprzęty lub maszyny w gospodarstwie rolniczym? Możliwe jest finansowanie maszyn rolniczych – jedną z opcji jest kredyt dla rolników. Czy to jedyne rozwiązanie? Otóż nie, można pokusić się o leasing maszyn rolniczych i nie powodować zastoju w swoim gospodarstwie. Niestety mało który rolnik ma tak zasobną kieszeń, by móc sfinansować wszystkie niezbędne do pracy maszyny. Dowiedz się, z czym wiąże się wybór konkretnej opcji i postaw na najkorzystniejszą dla Ciebie.

Sposoby finansowania maszyn rolniczych

Finansowanie maszyn rolniczych może przysparzać rolnikom wiele nerwów i nieprzespanych nocy. Jednak nie można się martwić na zapas, ponieważ jest wiele atrakcyjnych opcji finansowania, z których może skorzystać niemalże każda osoba prowadząca gospodarstwo rolne.

Jeżeli nie jesteś zainteresowany zaciąganiem kredytów i nie dysponujesz odpowiednią gotówką, to może skusi Cię finansowanie fabryczne. Polega na bezpośrednim zakupie sprzętu od producenta maszyn rolniczych. Ten sposób opiera się na spłacie kwoty samej maszyny, ale nie jest naliczane dodatkowe oprocentowanie. Firmy sprzedające maszyny rolnicze poprzez ten rodzaj finansowania często idą na rękę przedsiębiorcom i w sytuacjach losowych wstrzymują lub przesuwają datę spłaty zobowiązania.

Kredyt dla rolników

Jak już zostało wspomniane, jedną z opcji finansowania maszyn rolniczych jest zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Kredyt na zakup maszyn rolniczych udzielany jest przez różne banki, dlatego warto odwiedzić kilka i skorzystać z najlepszej opcji. Niektóre banki udzielają naprawdę sporych pożyczek, a niektóre nie podają nawet górnego limitu kredytowania. Należy bardzo dokładnie przestudiować zasady kredytowania w każdym banku i zapoznać się z takimi informacjami jak:

  • długość spłaty kredytu;
  • oprocentowanie;
  • zabezpieczenie.

Trzeba liczyć się z tym, że starając się o kredyt, poproszą Cię o kilka dokumentów, takich jak:

  • zaświadczenie o dochodach;
  • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami;
  • zaświadczenie o niezaleganiu z KRUS-em.

Może się zdarzyć, że bank będzie wymagał dodatkowych dokumentów, których niedoniesienie może skutkować nieprzyznaniem kredytu. Zazwyczaj taki kredyt udzielany jest na długi czas, jeżeli chodzi o spłaty rat, to można je dostosować do własnych preferencji.

Leasing maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze można wziąć także w leasing. Co to oznacza w praktyce? Maszyny rolnicze sprzedawane przez dealera powierzane są rolnikowi, który może z nich korzystać, regularnie uiszczając opłatę. Jest to forma zbliżona do kredytu, jednak często nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z oprocentowaniem. Jest więcej zalet leasingu rolniczego:

  • biorąc maszynę w leasing, można zaciągnąć także kredyt;
  • nie jest wymagany duży wkład własny;
  • rolnik opłaca kwotę brutto danej maszyny.

Podsumowanie

Finansowanie maszyn rolniczych umożliwia zakup sprzętu rolnikom, którzy nie mogą pozwolić sobie, na poniesie takiego kosztu jednorazowo. Całe szczęście jest kilka opcji finansowania, z których można skorzystać i cieszyć się wydajną i nieprzerwaną pracą na swoim gospodarstwie.