Menu Zamknij

Części do maszyn rolniczych – jak kupować? Oryginały czy zamienniki?

Regularny przegląd sprzętów gospodarczych często wiąże się z wymianą uszkodzonych komponentów. Części do maszyn rolniczych są w takiej sytuacji niezbędne. Konieczność naprawy pojawia się w momencie, kiedy dany element uległ zużyciu, zepsuciu lub zniekształceniu, które uniemożliwia dalsze sprawne działanie całego urządzenia. Awarie to nierzadko całkiem duży wydatek, dlatego wielu rolników zadaje sobie pytanie, na jakie części do maszyn rolniczych postawić? W tym artykule podpowiadamy, czy warto wybrać oryginalne elementy od producenta, czy jednak zdecydować się na zamienniki

Gdzie kupić części rolnicze?

W obecnych czasach elementy robocze do maszyn rolniczych są powszechnie dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Duży wybór sprawia, że każdy rolnik odnajdzie niezbędne części, które będą kompatybilne z daną maszyną. Problemem mogą być jedynie części do starszych maszyn, szczególnie tych, które są już wycofane z produkcji. W takiej sytuacji wielu rolników poszukuje używanych podzespołów w Internecie. 

Coraz częściej stawiają też na sklepy internetowe, ze względu na szybki czas realizacji i dostępność rozmaitych części dopasowanych do konkretnych maszyn. Dużą zaletą jest również oszczędność czasu, wygoda oraz niższe ceny w porównaniu do stacjonarnych marketów. Na rynku istnieje wiele sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży części do sprzętów rolniczych. Warto zwrócić uwagę na miejsca, które zajmują się sprzedażą własnych części.

M-Rol to producent maszyn rolniczych, który od wielu lat sprzedaje niezawodne, solidnie wykonane i proste w obsłudze maszyny rolnicze. Co istotne, części zamienne oraz oryginalne nadają się do modeli urządzeń tej marki stworzonych jeszcze w ubiegłym wieku. To sprawia, że można wyposażyć się we wszystkie niezbędne podzespoły w jednym miejscu. 

Oryginalne części do maszyn rolniczych

Wiesz już, gdzie i jak kupować części do maszyn rolniczych. Kolejną kwestią jest wybór właściwych elementów. Zastanawiasz się, czy lepiej postawić na oryginalne, często droższe komponenty, czy wybrać tańsze zamienniki? Przekonaj się o wadach i zaletach obu rozwiązań.

Zalety

Największą zaletą oryginalnych części jest ich sprawdzone pochodzenie. Wysoka jakość i niezawodność jest potwierdzona przez producenta. Oryginalne części mają często certyfikaty, a renoma marki świadczy o wysokiej jakości komponentów. Sporym plusem jest też dostępność oryginalnych części. W prosty sposób można nabyć je w sklepach internetowych. To wszystko sprawia, że możesz być pewien sprawności i niezawodności takich podzespołów.

Wady

Zakup części od oficjalnego producenta wiąże się zwykle ze sporym kosztem. To największa i właściwie jedyna wada tego rozwiązania. Wysoka cena może być problemem, szczególnie jeśli posiadasz wiele różnych maszyn. Warto jednak mieć na uwadze, że raz zakupione części posłużą przez długi czas

Zamienne części do maszyn rolniczych

W sklepach stacjonarnych i internetowych można zakupić wiele modeli części zamiennych, które nie są markowe. Właściciele gospodarstwa, którzy używają maszyn rolniczych w codziennej pracy, często kierują się kwestiami finansowymi. Nie zawsze jednak tańsze rozwiązanie jest lepsze. Przedstawiamy, jak wyglądają zalety i wady zakupu tego rodzaju podzespołów.

Zalety

Wielu rolników ceni sobie niemarkowe części do maszyn rolniczych ze względu na atrakcyjną cenę. Jeśli zakupujesz części zamienne ze sprawdzonego źródła, to jest szansa, że są to produkty przetestowane. Aby mieć pewność co do jakości nieoryginalnych komponentów, zaopatrz się w nie w profesjonalnym sklepie lub hurtowni. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko niższa cena – wśród tego typu podzespołów łatwo znaleźć takie, które będą pasować do starych urządzeń rolniczych.

Wady

Tańsze zamienniki mogą być jednak nie do końca kompatybilne z danym urządzeniem, co stanowi zagrożenie dla właściwego działania maszyny. Są również bardziej narażone na zniszczenia. Niższa cena idzie nierzadko w parze z gorszą jakością oraz mniejszą wytrzymałością. Oznacza to, że zamienniki będą wymagały częstszej wymiany, co wiąże się ostatecznie z większymi kosztami. Ponadto, jeśli maszyna rolnicza jest objęta gwarancją, to nieoryginalne zamienniki mogą być powodem do odmówienia napraw gwarancyjnych. 

Podsumowanie

Decyzja o wyborze części zamiennych zależy w dużej mierze od rodzaju maszyny rolniczej oraz skali awarii. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale realne koszty użytkowania danej części. Warto się również liczyć z kosztami serwisu i wymiany u mechanika. Zakup oryginalnych części to gwarancja trwałości na wiele lat – raz zakupiony markowy sprzęt czy podzespół będzie działał sprawnie przez długi czas. 

Jeśli zdecydujesz się na produkty marki M-Rol, to możesz spodziewać się nie tylko niezawodności podzespołów, ale również konkurencyjnych cen. Proponujemy finansowanie maszyn rolniczych, w czym pomoże Ci nasza wykwalifikowana kadra. Wśród wielu maszyn rolniczych znajdziesz m.in. wybieraki do kiszonki czy silosy zbożowe. Zachęcamy do zapoznania się z tą ofertą.