Menu Zamknij

Wybór odpowiedniego wybieraka

Dobrze ugniatana kiszonka to tylko połowa sukcesu. Kupując wycinak do kiszonki, sprawisz, że pasza zakonserwowana naturalnie będzie też odpowiednio pobrana z silosu. M-ROL to producent maszyn rolniczych, w którego ofercie na pewno znajdziesz maszyny rolnicze przydatne w tym procesie.

Dlaczego wybór wybieraka jest tak ważny?

Istotne jest, by kiszonka, którą karmisz hodowane przez siebie zwierzęta, była jak najlepszej jakości. Możesz wybrać ją ręcznie, ale to właśnie staranność wykonania tej czynności ma wpływ na zawartość składników pokarmowych i świeżość paszy podawanej zwierzętom. Jeżeli zrobisz to bez użycia wycinaka do kiszonek, możesz nie uzyskać wyrównanej powierzchni, tym samym narażając ją na wniknięcie do środka zbyt dużej ilości powietrza. Samodzielnie wyszarpując porcję z silosu, musisz liczyć się z tym, że może to spowodować wtórną fermentację. Na jakość kiszonki wpływa też jej świeżość. Co więcej, wybieraki kiszonek ułatwiają pobieranie odpowiednich porcji, gwarantując tym samym świeżość następnego dnia. Robiąc to ręcznie, musisz polegać na swoich obliczeniach, a korzystając z takiego sprzętu jak wycinak szczękowy czy wybierak wycinający do kiszonki, oszczędzisz sobie tego.

Rodzaje wybieraków

Wśród maszyn rolniczych dostępnych na rynku można wyróżnić trzy rodzaje wybieraków do kiszonki:

  • szczękowe,
  • wycinające,
  • szuflowo-palcowe.

Każdy z nich charakteryzuje inny sposób pobierania kiszonki. Najpopularniejszy jest wycinak szczękowy, który działa, wykorzystując noże umieszczone na szczęce, od której wzięła się jego nazwa. Trochę inaczej działają wybieraki wycinające, które funkcjonują za pomocą noży montowanych poziomo lub pionowo. Wybierak szuflowo — palcowy to z kolei uproszczona wersja wycinaka szczękowego. Szczękę w tym wypadku zastępują widły. Łyżko-wycinak, z kolei wykorzystuje się jako wycinak do kukurydzy. Używając tych narzędzi z łatwością wybierzesz kiszonkę każdego rodzaju. 

Wybierak szczękowy — czy warto się na niego zdecydować?

Wybierając wycinak kiszonki najlepiej rozważyć wszystkie za i przeciw danemu rodzajowi. Wycinak szczękowy do kiszonki to produkt, który znajdziesz w sklepie M-ROL w kilku wariantach. Różni je przede wszystkim masa własna i maksymalna waga bloku, który mogą uciąć. Poza tym każdy z nich gwarantuje równą powierzchnię, a więc najlepszą jakość kiszonki. W porównaniu do wybieraków wycinających, wybieraki szczękowe mają prostą konstrukcję i szybko wycinają blok. Z kolei ich uproszczona wersja — wybieraki szuflowo-palcowe, zwane szarpakami, przez użycie wideł pogarszają jakość pracy. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty najlepiej, jeśli kupisz wybierak szczękowy.

Jeśli chcesz, by zwierzęta na Twoim gospodarstwie zawsze otrzymywały kiszonkę najlepszej jakości, zadbaj o jej odpowiednie pozyskiwanie. Wycinaki do kiszonki, które znajdziesz u nas, na pewno usprawnią Twoją pracę i zagwarantują hodowanym przez Ciebie zwierzętom w pełni pożywny pokarm.

Polecamy również: