Menu Zamknij

Ważenie zwierząt, czyli jakie urządzenie wybrać?

Własna waga do bydła to gwarancja dostępu do wiarygodnych informacji na temat inwentarza. Precyzyjny pomiar masy zwierząt hodowlanych to nie tylko pewność, że nikt Cię nie oszuka, ale także sposób na budowanie zaufania wśród osób kupujących od Ciebie towar. Czym jednak charakteryzuje się dobra waga do bydła? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz które cechy są najważniejsze.

Waga inwentarzowa – zastosowanie

W przeciwieństwie do przestarzałych wag mechanicznych, elektroniczna waga inwentarzowa działa precyzyjniej i często dostarcza więcej informacji na temat zwierząt oraz jest wyposażona w dodatkowe funkcje. Przede wszystkim jednak jest to rozwiązanie wygodniejsze, które pozwala zaoszczędzić cenny w każdym gospodarstwie czas. W elektroniczną wagę inwentarzową warto zaopatrzyć się szczególnie w przypadku sprzedaży większych partii bydła czy trzody chlewnej. Precyzyjny pomiar stanowi dla Ciebie zabezpieczenie w przypadku niejasnych sytuacji lub podejrzenia oszustwa. Choć urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o zwierzętach, możesz je wykorzystać również do ważenia zboża.

Wybór wagi do bydła – czym się kierować?

Aby waga inwentarzowa dobrze pełniła swoją rolę, konieczny jest prawidłowy dobór wielkości urządzenia do rodzaju inwentarza. Dzięki temu urządzenie jest dostosowane do konkretnych potrzeb hodowcy. Standardowo waga do ważenia bydła dostępna jest w kilku wariantach:

  • wagi o zakresie 500 kg oraz 1000 kg wykorzystywane do trzody chlewnej – pierwsze urządzenie stosuje się do pojedynczych sztuk,
  • wagi o zakresie 1500 kg oraz 2500 kg, które ze względu na gabaryty służą przede wszystkim do bydła, ale sprawdzą się również do ważenia trzody.

Wybierając wagę do bydła, zawsze zwracaj uwagę na maksymalne obciążenie sprzętu. Ważną informacją jest również rodzaj wykorzystanego do produkcji materiału, który odpowiada za trwałość urządzenia – takie dane udostępni każdy porządny producent wag inwentarzowych.

Cechy dobrej wagi inwentarzowej

Ze względu na przeznaczenie wagi inwentarzowe muszą mieć solidną i trwałą konstrukcję. Zarówno trzoda chlewna, jak i bydło to zwierzęta, które mogą reagować stresem na ważenie, dlatego tak istotne jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Warto więc zwrócić uwagę na takie kwestie jak zastosowane przez producenta wag inwentarzowych zabezpieczenia oraz jakość wykorzystanych do produkcji materiałów. Przede wszystkim jednak szukaj sprzętu z gwarancją wieloletniego użytkowania.

Podsumowanie

Elektroniczne wagi inwentarzowe to urządzenia, w które warto inwestować, aby zabezpieczyć się przed brakiem uczciwości ze strony osób kupujących. Pozostaje pytanie, gdzie kupić dobry sprzęt. M-ROL to producent maszyn rolniczych, który na pierwszym miejscu stawia jakość wykonania oraz łatwość obsługi urządzeń. Waga do bydła polskiej marki składa się z czujników tensometrycznych, które zapewniają precyzję pomiaru, wyświetlacza oraz platformy w formie klatki. Urządzenie jest również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję, dzięki czemu jest trwałe. 

Polecamy również: