Menu Zamknij

Rodzaje silosów

Produkty wytwarzane w ramach gospodarstwa rolnego muszą być odpowiednio przechowywane. Służą do tego różne rodzaje silosów, które pozwalają na magazynowanie zboża, paszy dla zwierząt, a nawet tworzyw sztucznych i granulatów. Jeśli chcesz zapewnić sobie właściwe warunki przechowywania, musisz zainwestować w silosy wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są silosy oraz czym się charakteryzują.

Jakie wyróżnia się rodzaje silosów?

Podział silosów zazwyczaj tworzy się ze względu na składowane w nich materiały. Najczęściej wyróżnia się następujące rodzaje silosów:

  • do przechowywania zboża,
  • do przechowywania paszy,
  • do przechowywania tworzyw sztucznych.

Silosy do magazynowania zboża

Dobrym rozwiązaniem do krótkotrwałego składowania zboża są silosy składane. Konstrukcje te powinny być wykonane z wysokiej klasy stali zabezpieczonej przed korozją. Duże znaczenie ma również trwałość oraz szczelność zbiornika. Zapobiega to niszczeniu magazynowanego produktu oraz gwarantuje wieloletnią pracę silosu.

Ważną sprawą w przypadku dbania o zbiornik tego typu jest odpowiednie czyszczenie. Jeśli w przechowywanym ładunku pojawią się szkodniki, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy. Nie warto przeprowadzać czynności dezynfekcyjnych na własną rękę, ponieważ gwarancja skuteczności jest mniejsza. 

Brak nieproszonych gości nie sprawia jednak, że możesz zrezygnować z czyszczenia. Wykonuj je na sucho, najlepiej za pomocą przeznaczonych do tego odkurzaczy. Próby sprzątania konstrukcji na mokro mogą skutkować zwiększeniem poziomu wilgotności wewnątrz silosu. Niesie to za sobą ryzyko stworzenia środowiska korzystnego dla rozwoju grzybów i pleśni, które mogą zainfekować przechowywane zboże.

Silosy do magazynowania paszy

Do przechowywania zboża i paszy wykorzystywane są podobne rodzaje silosów. Warto zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania techniczne zostały w nich wykorzystane. Zbiorniki z płaskim dnem są tańsze, ale wymagają opróżniania ręcznego i więcej pracy przy czyszczeniu. Inną opcją są silosy z dnem lejowym, które dzięki wykorzystaniu siły grawitacji pozwalają na skuteczne opróżnianie wnętrza ze składowanej zawartości.

Silosy do składowania tworzyw sztucznych

Silosy do tworzyw sztucznych muszą zapewniać odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu powinny być wykonane z materiałów, które gwarantują wytrzymałość oraz odporność na korozję. Zainwestuj w jakościowy zbiornik i zachowaj cenne właściwości magazynowanego ładunku.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie są silosy dostępne na rynku i co mogą zapewnić Twoim produktom. Niezależnie od tego, jakie rodzaje silosów Cię interesują, musisz zadbać o wysoką jakość. Bezawaryjne silosy składane oraz silosy do tworzyw sztucznych oferuje renomowana firma M-Rol. Znajdziesz u nas zbiorniki o różnych objętościach, co pozwala na odpowiednie dopasowanie do Twoich potrzeb. Oprócz silosów, kupisz tu wysokiej klasy urządzenia rolnicze takie jak rozdrabniacze czy gniotowniki. Skorzystaj z naszych usług.