Menu Zamknij

Maszyny rolnicze – jak o nie dbać?

Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa wiąże się z użyciem niezbędnego sprzętu. Zastanawiasz się, jak dbać o maszyny rolnicze, aby służyły Ci przez jak najdłuższy czas? Awarie często wymagają sporych nakładów pieniężnych – nie tylko z powodu naprawy czy wymiany części, ale także dlatego, że zepsuty sprzęt uniemożliwia pracę w polu. Regularna pielęgnacja maszyn rolniczych powinna mieć miejsce nie tylko w największym sezonie, ale również zimą. W tym artykule podpowiadamy, jak właściwie dbać o sprzęty rolnicze oraz na czym polegają zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne. 

Jakie są korzyści dobrego stanu maszyn rolniczych?

Sprawnie działające urządzenia rolnicze wpływają na wydajność i efektywność codziennej pracy w gospodarstwie. Ciągła eksploatacja, niesprzyjające warunki atmosferyczne czy nierówny teren mogą powodować potencjalne uszkodzenia. Aby temu zapobiec, niezbędna jest właściwa konserwacja każdego z urządzeń.

Regularne przeglądy są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają uniknąć sporych kosztów związanych z naprawą, wymianą podzespołów czy kupnem nowego sprzętu. Największą korzyścią takich działań jest bezpieczeństwo podczas użytkowania, które może być potwierdzone przez profesjonalną ocenę fachowca. Z pozoru nieznaczący brak śrubki czy linki może nie tylko zakłócić działanie maszyny, ale też stanowić zagrożenie dla rolnika czy innych pracowników gospodarstwa. 

W jaki sposób dbać o maszyny rolnicze?

Bieżące usuwanie mniejszych i większych usterek zapewni bezpieczne korzystanie, a także przedłuży żywotność maszyny. Istotna jest również właściwa eksploatacja oraz warunki, w jakich przechowywany jest sprzęt. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, o które należy zadbać, aby korzystać z urządzeń rolniczych przez długi czas oraz w bezpieczny sposób

Regularne przeglądy

Przede wszystkim warto od czasu do czasu zaplanować przegląd u specjalisty. Wykwalifikowany mechanik skutecznie zdiagnozuje ewentualne problemy. Warto też samodzielnie kontrolować stan techniczny i kompletność wszystkich elementów wyposażenia. Najlepiej dokładnie obejrzeć maszynę po każdym użyciu. Aby uniknąć przestojów w pracy, nie należy też odkładać niezbędnych napraw na później.

Odpowiednia eksploatacja

Pamiętaj, że maszyny rolnicze nie są urządzeniami niezniszczalnymi. Niezwykle istotne jest więc korzystanie z nich zgodnie z przeznaczeniem. Nieostrożne użytkowanie nie zawsze spowoduje natychmiastową szkodę, na dłuższą metę zwiększa jednak ryzyko awarii. Przed włączeniem nowej maszyny dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi i stosuj się do zaleceń producenta.

Odpowiednie przechowywanie

W sezonie zimowym maszyny rolnicze rzadko są używane. Warto pamiętać, żeby w tym czasie przechowywać sprzęt we właściwych warunkach. Aby ochronić je przed zawilgoceniem, powinny znajdować się pod zadaszeniem oraz na suchym, twardym i stabilnym podłożu. Zanim uruchomisz maszynę rolniczą po miesiącach nieużywania, dokonaj starannego przeglądu.

Wymiana filtrów i oleju

Aby maszyna rolnicza działała bez zarzutu niezbędna jest regularna wymiana oleju. Ten rodzaj płynu minimalizuje tarcie i ryzyko wystąpienia awarii. Po pewnym czasie jednak olej ulega zanieczyszczeniu, z którym nie poradzą sobie nawet filtry. Zaniechanie wymiany oleju czy filtrów to prosta droga do zniszczenia części całej maszyny, dlatego należy stale kontrolować urządzenie pod tym kątem

Podsumowanie

Pielęgnacja maszyn rolniczych jest ważna przez cały rok. Jeśli chcesz maksymalnie wydłużyć bezawaryjny okres korzystania z urządzenia, to warto postawić na sprzęty od uznanych i zaufanych producentów. Wybierając produkty marki M-Rol, możesz liczyć na niezawodność w konkurencyjnej cenie. Wśród wielu maszyn rolniczych znajdziesz m.in. wybieraki do kiszonki, sieczkarnie do słomy czy silosy zbożowe. Zachęcamy do zapoznania się z tą ofertą.