Menu Zamknij

Maszyny do recyklingu czyli przetwarzanie odpadów na granulat

Każdego roku produkujemy coraz więcej plastiku, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Co zrobić, by powstrzymać ten proces? Wytwarzać regranulat, który jest materiałem wytworzonym z recyklingu tworzyw sztucznych. W tym celu powstały maszyny do recyklingu, dzięki którym usprawniasz ten skomplikowany proces. Dowiedz się, które maszyny do wytwarzania regranulatu najbardziej będą odpowiadały Twoim preferencjom.

Jakie maszyny do recyklingu odpadów można wyróżnić?

Przetwarzanie i recykling odpadów jest bardzo ważny, ponieważ zużyte materiały muszą być odpowiednio składowane albo odzyskiwane. Ten proces wymaga użycia odpowiedniego urządzenia do recyklingu odpadów. Jeżeli zastanawiasz się jakie maszyny do recyklingu są najlepsze, to warto zapoznać się z tymi, które są dostępne na rynku:

 • rozdrabniacze;
 • kruszarki;
 • przesiewacze;
 • prasy przemysłowe;
 • sita obrotowe;
 • prasy manualne;
 • prasy automatyczne;
 • młyny do odpadów;
 • mieszalniki do tworzyw sztucznych;
 • silosy do przechowywania tworzyw sztucznych;
 • maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych;
 • maszyny do recyklingu butelek plastikowych;
 • maszyny do recyklingu silników elektrycznych.

Aby powstały regranulaty z tworzyw sztucznych, przydatna będzie także maszyna do recyklingu opon lub styropianu. 

Jak przebiega proces przetwarzania odpadów na regranulat?

Recykling tworzyw sztucznych to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od ważenia odpadów. Następnie materiały poddawane są oczyszczaniu i sortowaniu. Podczas tego procesu możliwy jest odzysk niektórych surowców, takich jak: tworzywa sztuczne, papier, żelazo lub aluminium – materiały te są odpowiednio segregowane i składowane. 

Rozdrabnianie materiałów prowadzi do powstania produktu właściwego – regranulatu. Następnie używany jest granulator, dzięki któremu powstają nowe materiały zdatne do użytku. Obróbka materiałów podlega różnym procesom jak np: kalandrowanie, prasowanie czy wytłaczanie. Bardzo przydatnym urządzeniem jest kruszarka plastiku, dzięki której z łatwością rozdrobnisz ten trudny w obróbce materiał.

Jakie zastosowanie może mieć przetworzony regranulat?

Przetworzony granulat można wykorzystać na wiele sposobów. Tworzy się z niego różnego rodzaju opakowania, niektóre części samochodowe, ale także poszczególne elementy urządzeń AGD i RTV. Jakość przetworzonego granulatu niejednokrotnie jest tak wysoka, że produkuje się z niego poszczególne elementy w przedmiotach użytku domowego typu okna czy drzwi. 

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju przetwarzanego materiału. Czy wiesz, że z butelek plastikowych można wyprodukować polarową bluzę, a z plastikowych opakowań ławkę

Granulaty z tworzych gumowych są często wykorzystywane w sporcie, dlatego maszyna do mielenia opon to dobry zakup dla przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przerobione materiały gumowe używane są między innymi do tworzenia nawierzchni w obiektach sportowych. 

Podsumowanie

Maszyny do recyklingu są przyszłością, w którą warto inwestować. Recykling plastiku i obróbka odpadów mają duże znaczenie zwłaszcza dla środowiska, ale także dla wielu firm. Materiały z odzysku pozwalają na wyprodukowanie pełnowartościowych produktów, po niższych cenach. Producent maszyn rolniczych M-ROL oferuje m.in: mieszalniki tworzyw, przenośniki tworzyw sztucznych, wagi do mieszalników. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie tworzyw/silosy – znacznie ułatwią Twoją pracę.