Menu Zamknij

Jaki mieszalnik pasz wybrać?

Decydujesz się na kolejną inwestycję w gospodarstwie, ale nie wiesz, jaki mieszalnik pasz wybrać? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując sprzęt ułatwiający przygotowanie paszy dla zwierząt hodowlanych. Przekonasz się, że jest to wygodne rozwiązanie, a sama inwestycja z pewnością się zwróci. Dowiesz się również, jak działa mieszalnik pasz oraz, jaki rodzaj urządzenia sprawdzi się w przypadku Twojej działalności.

Czym jest mieszalnik pasz?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaki mieszalnik pasz wybrać, krótko przypomnimy definicję tego urządzenia. Mieszalnik pasz służy do przygotowywania pasz sypkich dla różnych zwierząt hodowlanych – zastosowana technologia umożliwia prawidłowe i dokładne wymieszanie wszystkich składników paszy. Część rolników korzysta z tego urządzenia samodzielnie, ale najczęściej mieszalnik pasz stanowi część linii technologicznej. Im bardziej jednorodną mieszankę jesteś w stanie uzyskać za pomocą mieszalnika, tym lepszy jest sprzęt. Na rynku dostępne są trzy rodzaje mieszalników – pionowe, poziome oraz ukośne, a ich sposób działania się różni.  

Jak działa mieszalnik pasz?

To, jak działa mieszalnik pasz, zależy między innymi od usytuowania mieszadła – poniżej znajdziesz krótkie opisy mieszalnika pionowego i poziomego.

  • Mieszalniki pionowe – najpopularniejsza grupa mieszalników, które charakteryzuje prosta obsługa i niska cena. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka precyzja dozowania składników przeznaczonych na paszę. Elementem mieszającym w urządzeniu jest pionowo zamontowany ślimak w rurze osłonowej, przekazujący paszę z dołu do góry. Mieszanka „wędruje” między rurą osłonową, a ścianą mieszalnika, następnie opada i za pomocą ślimaka ponownie trafia do góry. Składniki mieszanki możesz podawać do urządzenia na kilka sposobów: pneumatycznie za pomocą rozdrabniacza ssąco-tłoczącego, przenośnikiem ślimakowym połączonym z rozdrabniaczem zasypowym lub za pomocą kosza zasypowego, jeżeli składniki są nieśrutowane. Czas przygotowywania paszy jest uzależniony od ładowności mieszalnika, ale standardowo proces trwa od kilku do kilkunastu minut.
  • Mieszalniki poziome – ze względu na dokładność i szybkość stosowane są do profesjonalnej produkcji. Większa wydajność urządzenia przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla większych gospodarstw. Jak działa mieszalnik pasz poziomy? Za mieszanie składników paszy odpowiada mieszadło wstęgowe, które wypełnia komorę mieszalnika, co umożliwia większą jednorodność mieszanki. Poszczególne składniki ładuje się do urządzenia za pomocą przenośnika ślimakowego lub bezpośrednio ze zbiornika buforowego znajdującego się nad mieszalnikiem. Szybkiego wyładunku dokonasz za pomocą przenośnika ślimakowego, podajnika taśmowego lub redlera. Urządzenia rolnicze tego typu doskonale sprawdzają się w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.

Mieszalnik pasz – jaki wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę

Pytanie o to, jaki mieszalnik pasz wybrać, jest nieuniknione – trudno wyobrazić sobie ręczne przygotowywanie paszy w przypadku dużej trzody chlewnej lub większego gospodarstwa. Poszczególne składniki należy wymieszać nie tylko w odpowiednich proporcjach, ale przede wszystkim tak, by powstała jednorodna struktura. Oferta urządzeń do produkcji paszy na rynku jest szeroka, dlatego pamiętaj o kilku kwestiach:

  • sprawdź zabezpieczenie instalacji elektrycznej – konieczny jest wybór mieszalnika pasz o optymalnej dla danego gospodarstwa mocy,
  • określ, jaki rodzaj systemu odpylającego ma się znaleźć w urządzeniu,
  • dostosuj wydajność mieszalnika pasz do skali produkcji,
  • ustal dzienne zapotrzebowanie na paszę w gospodarstwie.

Uwzględniając wszystkie te aspekty, nie będziesz mieć problemu z tym, jaki mieszalnik pasz kupić – prawdopodobnie największym wyzwaniem będzie wybór producenta. Szukaj firmy, która zagwarantuje prostą obsługę urządzenia, przy jednoczesnej wysokiej jakości wykonania. Inwestujesz w mieszalnik pasz, masz więc prawo oczekiwać od producenta solidnego sprzętu. Jakiego wybrać? Dobrym rozwiązaniem jest polski producent M-ROL, który zapewnia niezawodne urządzenia rolnicze w dobrej cenie oraz przyjazne warunki finansowania zakupu.