Menu Zamknij

Jak zrobić silos na zboże i czy to się opłaca?

Jesteś rolnikiem i chcesz ułatwić sobie przechowywanie zboża? W związku z tym zastanawiasz się, jak zrobić silos na zboże? To dobry pomysł na przechowywanie cennych zasobów, jednak należy wiedzieć, czym kierować się podczas budowy silosów, by zrobić to zgodnie z obowiązującymi normami.

Kwestie prawne dotyczące budowania silosów

Silos na zboże to ogromna, wytrzymała konstrukcja bezpieczna do przechowywania i magazynowania różnego rodzaju ziaren. Silosy na zboże dobrze chronią zawartość przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, gryzoniami, kradzieżami, pleśniami i zanieczyszczeniami. Silosy na zboże powinny być odpowiednio wybudowane, aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń rolniczą. Silosy mogą mieć też różną pojemność czy wielkość, dlatego przed rozpoczęciem budowy należy wykonać dokładny plan z uwzględnieniem wszystkich, nawet najmniejszych detali.

Każdą budowę należy rozpocząć od projektu. Oprócz niego ważne są także przepisy prawa budowlanego i ustawy z 7 lipca 1994 r. z późn. zm. (Dz.U. z 2006 r. Nr 156 poz. 1118) oraz „Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budowle rolnicze i ich usytuowanie” (Dz.U. z 1997 r. Nr 132 poz. 877).

Silos zbożowy a pozwolenie na budowę

Decydując się na rozpoczęcie postawienia na danej powierzchni silosów na zboże, należy wykonać plan budowy, który wraz z innymi ważnymi dokumentami trzeba przedłożyć odpowiedniemu organowi prawnemu. Wszystkie wnioski na budowę kieruje się do Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego. Osoba rozpoczynająca budowę jest zobowiązana do złożenia:

  • podstawy prawnej do dysponowania nieruchomościami, na których mają powstać silosy,
  • rozporządzenia o odpowiednim zagospodarowaniu danej powierzchni terenu i warunkach zabudowy (jeżeli jest wymagana w wydziale),
  • projektu budowlanego, w aż czterech egzemplarzach. Projekt musi uwzględniać najważniejsze kwestie budowy wraz z opiniami ekspertów, udogodnieniami, wszelkimi uzgodnieniami, a także wpisem architekta lub projektanta na listę izby samorządu zawodowego.

Może wydawać się dużo do załatwienia, jednak są to niezbędne kwestie, do rozpoczęcia budowy silosów magazynowych, które są poważną inwestycją.

Można wybudować silos bez składania wniosków, ale jak się do tego zabrać? W niektórych przypadkach budowa silosów na zboże jest możliwa bez ubiegania się o stosowne pozwolenie. Taką możliwość mają rolnicy, którzy:

  • budują pomieszczenie parterowe nie większe niż 35 m,
  • stawiają zbiorniki na gnojowicę lub gnojówkę o powierzchni nieprzekraczającej 25 m,
  • stawiają silosy pojemne maksymalnie do 30 m i wysokie na maksymalnie 4,5 m, w których będą znajdowały się jedynie materiały sypkie,
  • budują kontenerowe suszarnie do maksymalnej powierzchni 21 m.

Tego typu budowy należy zgłosić odpowiedniemu organowi i zakomunikować, że dana powierzchnia zostanie odpowiednio zagospodarowana.

Czy budowa silosów jest opłacalną inwestycją?

Silosy rolnicze są opłacalną inwestycją dla rolników, ponieważ na ich zakup nie wydasz horrendalnych pieniędzy, a kwestia przechowywania nadmiaru zboża będzie wyjaśniona. Przechowując ziarna w odpowiednim do tego silosie, produkty wytrzymują dłużej i można je sprzedać w atrakcyjniejszej cenie.

Masz możliwość odsprzedania większej ilości towaru, gdy w większości będzie to towar dobrej jakości. Nie popsuje się tak szybko, jak przechowywany w niewłaściwych warunkach. Co więcej, nie tylko liczą się pieniądze, ale przede wszystkim kwestie logistyczne i magazynowe. W jednym miejscu umieścisz odpowiednią ilość pasz czy zboża nie martwiąc się o ich przewożenie. W tym wypadku czynisz inwestycję w przyszłość firmy.

Jeżeli nie masz ziemi na postawienie odpowiedniej wielkości silosu na zboże, to wybierz silos składany, który stawia się w pomieszczeniach i który pomieści wiele zboża w odpowiednich warunkach.

Podsumowanie

Wiesz już, w jaki sposób powinno podejść się do budowania silosów na zboże. Wiesz także, że istnieją alternatywy dla postawienia silosów od podstaw. Firma M-ROL to producent maszyn rolniczych z 45-letnim doświadczeniem, gdzie znajdziesz silosy składane, jak i inny asortyment rolniczy przydatny w każdym gospodarstwie. Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą przedsiębiorstwa, gdyż z pewnością wypatrzysz urządzenia lub maszyny, które szczególnie zwrócą Twoją uwagę.