Menu Zamknij

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych?

Jeżeli jesteś rolnikiem, to nieraz przeszło Ci przez myśl pytanie, jak uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych? Dotacje unijne dla rolników na zakup maszyn w roku 2021 i w kolejnych latach to niewątpliwie jedno z najlepszych rozwiązań i najkorzystniejsza forma finansowania. Jest kilka sposobów na uzyskanie dofinansowania na zakup maszyn rolniczych i tylko od Ciebie zależy, która z nich spełni Twoje kryteria lub która będzie najkorzystniejsza. Dowiedz się kilku istotnych informacji na temat dofinansowań rolniczych i przemyśl czy jest to odpowiednie rozwiązanie.

Dlaczego warto korzystać z dotacji unijnych?

Gospodarstwo rolnicze każdego roku pochłania mnóstwo pieniędzy i nieustannie trzeba inwestować w nowe maszyny, urządzenia i sprzęty. Prawdą jest, że zakup maszyn rolniczych wiąże się z ogromnym nakładem finansowym, który trzeba ponieść, jeżeli gospodarstwo ma prawidłowo funkcjonować i przynosić zyski. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z unijnych dofinansowań, jednak każdego roku zmieniają się wymogi i wytyczne, z którymi trzeba być na bieżąco.

Warto starać się o dofinansowanie unijne, ponieważ:

  • maszyny rolnicze z roku na rok są coraz droższe,
  • możliwe jest częściowe pokrycie kosztów,
  • dzięki dofinansowaniu usprawnisz swoje gospodarstwo.

Kryteria, które uprawniają do zakupu maszyn rolniczych

Tak naprawdę wszystko zależy od programu, którym jesteś zainteresowany. Otóż niezależnie od tego, czy jesteś rozpoczynającym rolnikiem, czy doświadczonym przedsiębiorcą znajdziesz program odpowiedni dla siebie. Niektóre dotacje obejmują jedynie osoby rozpoczynające swoje poczynania w gospodarstwach rolnych, a inne skupiają się na przykład na tych ubezpieczonych w KRUS-ie.

Istnieją programy skierowane wyłącznie do producentów maszyn rolniczy. W mijającym roku popularny był program „Premia dla młodych rolników”, który przeznaczony był dla osób niemających więcej niż 40 lat. Oczywiście każda dotacja nacechowana jest wymogami, które należy spełnić, jednak często można liczyć na bezzwrotną premię na zakup maszyny rolniczej.

Najczęściej można korzystać z programu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, na który składa się kilka innych strategii, zakładających pomoc rolnikom. W obrębie tego programu rolnicy skorzystają z takich dotacji jak na przykład:

  • rozwój dla przedsiębiorców,
  • dofinansowania dla młodych rolników,
  • modernizacja i restrukturyzacja gospodarstw rolnych.

Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie?

Jeżeli interesuje Cię dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych, to można je uzyskać między innymi, składając odpowiedni formularz zgłoszeniowy do Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, w ramach którego rozpatrywane są poszczególne programy. Sam proces ubieganie się o dofinansowanie jest skomplikowany, dlatego należy odpowiedzialnie podejść do wypełniania wszystkich wniosków i dokumentów, jednak często można liczyć na atrakcyjne dotacje unijne na zakup maszyn rolniczych.

Dotacja unijne dla rolników na rok 2021

W roku 2021 można było korzystać z kilku programów, które znacznie pomagały zmodernizować gospodarstwo rolne młodym i doświadczonym rolnikom. Program o nazwie modernizacja gospodarstw rolnych wspiera rolników w zakupie najnowocześniejszych sprzętów i maszyn. Nie jest to cała kwota, jednak 50% poniesionych kosztów. Niektórzy rolnicy mogli liczyć na dofinansowanie nawet wysokości 900 tysięcy złotych, dlatego ten program doskonale trafiał w zapotrzebowanie rolników.

Kolejnym programem był program restrukturyzacji niewielkich gospodarstw rolnych. Do naboru mogły zgłaszać się gospodarstwa rolne, które chciały zwiększyć rentowność swojego przedsiębiorstwa. Jeżeli rolnik otrzymał dofinansowanie, to musiał doprowadzić do wzrostu wydolności swojego gospodarstwa.

We wcześniejszych latach można było korzystać także z programów nastawionych na zielone gospodarstwa rolne. Jeżeli rolnik posiadał określony obszar użytków zielonych, to mógł starać się o otrzymanie dofinansowania, które przełoży się na widoczny zysk właśnie z miejsc zalesionych.

Ciekawym programem był też Program Rozwoju Przedsiębiorczości, który skierowany był do producentów maszyn rolniczych oraz do firm świadczących usługi na rzecz gospodarstw rolnych. Przyznawane dotacje były dosyć wysokie, a zakupione sprzęty można było wynajmować.

Warto pamiętać także o tym, że dofinansowania unijne są jednym z wielu rozwiązań, gdyż można śmiało korzystać z pomocy krajowych urzędów finansowania. Maszyny warto nabywać poprzez usługę leasingu, jak również starać się o kredyt w odpowiednim banku.

Podsumowanie

Finansowanie maszyn rolniczych jest jak najbardziej możliwe w naszym kraju, jednak należy wiedzieć, w jakie miejsce się udać, aby starać się o dodatkowe pieniądze na rozwój. Startując w danym programie, trzeba zapoznać się dokładnie z wymogami.

Nawet producent maszyn rolniczych jest w stanie dostać dodatkowe fundusze na rozwój własnej działalności i prężnie rozwijać biznes rolny. Już wiesz, jak uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych z Unii, dlatego z początkiem roku warto obserwować najnowsze dane i czym prędzej składać wnioski w odpowiednich placówkach.