Dobra suszarnia do zboża umożliwia bezpieczne przechowywanie ziarna, bez konieczności stosowania mało wydajnych metod gospodarczych. Suszenie pochłania nawet do 30-50% kosztów produkcji, dlatego nic dziwnego, że szukasz rozwiązania, które pozwoli skutecznie usunąć nadmiar wody z ziaren. Suszarnia do zboża jest dostępna na rynku w kilku wariantach, które pokrótce omówimy – dowiesz się również jak wyglądają poszczególne etapy suszenia ziaren.
Suszarnie do zbóż – rodzaje
Suszenie zboża w Polsce dotyczy przede wszystkim kukurydzy, której wilgotność należy doprowadzić do poziomu poniżej 14% oraz którą należy schłodzić do temperatury poniżej 10ºC. Profesjonalne urządzenia skutecznie usuwają nadmiar wody z ziaren wykorzystywanych zarówno w celu spożywczym, jak i paszowym. Na rynku dostępne są suszarnie zboża:
- podłogowe – najprostsza konstrukcja składająca się z kanału rozprowadzającego powietrze oraz podłogi znajdującej się po obu stronach kanału, ich schemat działania jest mało wydajny, przy jednoczesnych dużych gabarytach sprzętu, popularność tego rozwiązania wynika z niskiej ceny,
- porcjowe – znane jako przewoźne suszarnie obiegowe oraz przepływowe wyposażone w komorę kształtem przypominającą silos lejowy, suszenie zboża odbywa się za pomocą powietrza przepływającego przez ziarno, a proces jest wspomagany przez mieszanie i odbywa się partiami,
- na przyczepie – stanowią połączenie suszarni oraz przyczepy-wywrotki znajdującej się na podwoziu tandemowym, źródłem ciepła, które osusza ziarna jest palnik zamontowany w przedniej części przyczepy, system mieszania zboża pracuje w pełni automatycznie.
Szczególnie warta uwagi jest mobilna suszarnia do zboża, która ułatwia zmianę lokalizacji, dzięki czemu może z niej korzystać większa liczba rolników.
Etapy i procesy suszenia zboża
Niezależnie od tego, którą suszarnię do zboża wybierzesz, pierwszym etapem jest wietrzenie ziaren, które polega na przetłoczeniu powietrza przez warstwę ziarna. Odbywa się to za pomocą wentylatora i skutecznie obniża wilgotność zboża, nie dopuszczając do przegrzania ziaren oczekujących na suszenie. Tym samym można opóźnić proces suszenia w profesjonalnej maszynie.
Suszenie jednoetapowe
Jednoetapowe suszenie zboża wymaga zastosowania gorącego powietrza, które nie powinno jednak przekraczać 80-90ºC. W tym celu wykorzystuje się suszarnie do zboża przeznaczone do pracy ciągłej, co przyspiesza proces, ale może też doprowadzić do uszkodzenia ziarniaków i tym samym obniżenia jakości.
Suszenie dwuetapowe
Ten sposób suszenia zboża obniża koszty całego procesu oraz zapewnia wyższą jakość ziarniaków. Pierwszy etap odbywa się w suszarce wysokotemperaturowej, drugi zaś w niskotemperaturowej, dzięki czemu zmniejsza się łamliwość okrywy ziarniaków.
Dobra suszarnia ziarna – gdzie kupić?
Suszenie zboża jest niezbędne do prawidłowego przechowywania ziaren, dlatego warto wybrać odpowiedni sprzęt. Polski producent maszyn rolniczych M-ROL zapewnia najlepsze rozwiązania technologiczne, dobre ceny oraz trwałość sprzętu.