Menu Zamknij

Jak skutecznie przeprowadzić suszenie zboża?

Dobra suszarnia do zboża umożliwia bezpieczne przechowywanie ziarna, bez konieczności stosowania mało wydajnych metod gospodarczych. Suszenie pochłania nawet do 30-50% kosztów produkcji, dlatego nic dziwnego, że szukasz rozwiązania, które pozwoli skutecznie usunąć nadmiar wody z ziaren. Suszarnia do zboża jest dostępna na rynku w kilku wariantach, które pokrótce omówimy – dowiesz się również jak wyglądają poszczególne etapy suszenia ziaren. 

Suszarnie do zbóż – rodzaje

Suszenie zboża w Polsce dotyczy przede wszystkim kukurydzy, której wilgotność należy doprowadzić do poziomu poniżej 14% oraz którą należy schłodzić do temperatury poniżej 10ºC. Profesjonalne urządzenia skutecznie usuwają nadmiar wody z ziaren wykorzystywanych zarówno w celu spożywczym, jak i paszowym. Na rynku dostępne są suszarnie zboża:

  • podłogowe – najprostsza konstrukcja składająca się z kanału rozprowadzającego powietrze oraz podłogi znajdującej się po obu stronach kanału, ich schemat działania jest mało wydajny, przy jednoczesnych dużych gabarytach sprzętu, popularność tego rozwiązania wynika z niskiej ceny,
  • porcjowe – znane jako przewoźne suszarnie obiegowe oraz przepływowe wyposażone w komorę kształtem przypominającą silos lejowy, suszenie zboża odbywa się za pomocą powietrza przepływającego przez ziarno, a proces jest wspomagany przez mieszanie i odbywa się partiami,
  • na przyczepie – stanowią połączenie suszarni oraz przyczepy-wywrotki znajdującej się na podwoziu tandemowym, źródłem ciepła, które osusza ziarna jest palnik zamontowany w przedniej części przyczepy, system mieszania zboża pracuje w pełni automatycznie.

Szczególnie warta uwagi jest mobilna suszarnia do zboża, która ułatwia zmianę lokalizacji, dzięki czemu może z niej korzystać większa liczba rolników.

Etapy suszenia zboża

Niezależnie od tego, którą suszarnię do zboża wybierzesz, pierwszym etapem jest wietrzenie ziaren, które polega na przetłoczeniu powietrza przez warstwę ziarna. Odbywa się to za pomocą wentylatora i skutecznie obniża wilgotność zboża, nie dopuszczając do przegrzania ziaren oczekujących na suszenie. Tym samym można opóźnić proces suszenia w profesjonalnej maszynie.

Suszenie jednoetapowe

Jednoetapowe suszenie zboża wymaga zastosowania gorącego powietrza, które nie powinno jednak przekraczać 80-90ºC. W tym celu wykorzystuje się suszarnie do zboża przeznaczone do pracy ciągłej, co przyspiesza proces, ale może też doprowadzić do uszkodzenia ziarniaków i tym samym obniżenia jakości.

Suszenie dwuetapowe

Ten sposób suszenia zboża obniża koszty całego procesu oraz zapewnia wyższą jakość ziarniaków. Pierwszy etap odbywa się w suszarce wysokotemperaturowej, drugi zaś w niskotemperaturowej, dzięki czemu zmniejsza się łamliwość okrywy ziarniaków.

Dobra suszarnia ziarna – gdzie kupić?

Suszenie zboża jest niezbędne do prawidłowego przechowywania ziaren, dlatego warto wybrać odpowiedni sprzęt. Polski producent maszyn rolniczych M-ROL zapewnia najlepsze rozwiązania technologiczne, dobre ceny oraz trwałość sprzętu.

Polecamy również: