Menu Zamknij

Jak przeprowadzić suszenie kukurydzy?

Czy zastanawiasz się, jak suszyć kukurydzę? Pracujesz na roli i chcesz rozpocząć uprawę tej rośliny, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Suszenie kukurydzy jest procesem dosyć drogim i czasochłonnym, wymagających właściwych maszyn, jednak istnieje kilka metod suszenia tej rośliny jadalnej. Dzięki poniższemu tekstowi dowiesz się, która z nich jest najefektywniejsza i która sprawdza się najlepiej.

Suszenie kukurydzy – co warto wiedzieć?

Suszenie kukurydzy umożliwia zachowanie wartości odżywczych na dłużej. Można ją także bezpieczniej przechowywać oraz sprzedawać. Kukurydza suszona doskonale nadaje się jako pasza dla zwierząt, stanowiąc bardzo treściwy pokarm. Niejednokrotnie, suszenie kukurydzy to duże koszty, które mogą pochłaniać nawet do 50% kosztów produkcji. Jak widać, jest to sporo, dlatego nie zawsze ten proces jest opłacalny. Zastanawiasz się, po co suszy się kukurydzę? Robi się to w celu odparowania nadmiaru wody, w którą bogate są ziarna kukurydzy.

Która z metod suszenia kukurydzy jest najefektywniejsza?

Kukurydzę można suszyć na wiele sposobów, a poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Wentylowanie

Jest to jeden z prostszych sposobów polegający na przewiewaniu ziaren kukurydzy za pomocą wentylatora. Ten proces nazywa się przewietrzaniem, a dzięki niemu ziarna nie zagrzewają się, obniżając swoją wilgotność oraz temperaturę ziaren kukurydzy po suszeniu termicznym.

Jednoetapowe suszenie kukurydzy

W tym przypadku każdy ziarno kukurydzy suszone jest nagrzanym powietrzem. Należy wiedzieć o tym, że temperatura suszenia kukurydzy nie powinna być wyższa niż maksymalnie 90 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura powoduje uszkodzenie ziarenek, co diametralnie wpływa na ich jakość. Pod koniec suszenia można podnieść temperaturę do 110 stopni Celsjusza.

Dwuetapowe suszenie kukurydzy

Ostatnio ta metoda jest bardzo popularna, gdyż jej pierwszy, wstępny etap polega na suszeniu ziaren w suszarce wysokotemperaturowej. Podczas tego procesu temperatura może wzrastać aż do 140 stopni Celsjusza. Kolejno wykonywany jest drugi etap, czyli suszenie niskotemperaturowe. Następnie kukurydza jest chłodzona zimnym powietrzem, najczęściej przewietrzana. Dzięki temu procesowi obniża się jeszcze bardziej wilgotność ziaren, a Ty możesz nieco zaoszczędzić na procesach suszenie oraz obniżyć ilość spękanych i łamliwych ziarniaków.

Czym sugerować się przy doborze suszarni do kukurydzy?

Wybór suszarni do kukurydzy powinien uwzględniać wielkość gospodarstwa rolnego. Zbyt mała suszarnia nie będzie nadążała z wysuszeniem, a pozostałości kukurydzy będą marnowane. Zakup zbyt dużej suszarni pochłonie więcej pieniędzy, które są tak ważne podczas suszenia kukurydzy. Koszt suszenia kukurydzy jest wysoki, jednak będzie się różnił u poszczególnego rolnika, ze względu na wydatki związane z produkcją.

Jaki typ suszarni dla małych i średnich gospodarstw?

Dla średnich i mniejszych gospodarstw najwłaściwsze będą maszyny o pojemności od 9 do 25 ton. Tego typu suszarnie do zboża są niezwykle popularne i korzysta z nich większa ilość gospodarstw. Załadowanie suszarni możesz ułatwić sobie z pomocą przenośników ślimakowych czy przenośników hydraulicznych. Jednak zakup samej suszarni to nie wszystko, gdyż musisz pamiętać o odpowiednim załadowaniu oleju, na który również trzeba wydać pieniądze. Na pewno zastanawiasz się teraz, ile kosztuje suszenie kukurydzy? Na to pytanie każdy rolnik musi odpowiedzieć sobie indywidualnie i przeliczyć ceny z dostawcami. Na rynku maszyn rolniczych można spotkać suszarnie, do których nie jest wymagana energia elektryczna, dlatego można w nich suszyć ziarno w dowolnym momencie i po obniżonych kosztach.

Podsumowanie

Wiesz już, jak suszyć kukurydzę i wiesz, że ten proces jest skomplikowany, czasochłonny i drogi. Maszyny rolnicze wykorzystywane do suszenia mają duże znaczenie. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych firm, proponujących bezawaryjne urządzenia. Producent maszyn rolniczych M-ROL to firma z 45-letnim doświadczeniem, gwarantująca konkurencyjne ceny i najnowocześniejsze urządzenia do suszenia kukurydzy, ale nie tylko. Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne, to koniecznie zapoznaj się z bogatą ofertą przedsiębiorstwa.