Menu Zamknij

Jak przechowywać zboże?

Jeżeli jesteś rolnikiem lub prowadzisz gospodarstwo rolne, to może zainteresować Cię temat, jak przechowywać zboże? Wysoka jakość ziaren potrzebna jest między innymi do wytwarzania produktów spożywczych, czy do karmienia zwierząt. Aby wyprodukować dobrej jakości zboże, należy poddać je odpowiedniej ochronie, warunkom pogodowym, a także właściwie nawozić. Z poniższego tekstu, dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze na temat tego, jak przechowywać zboże, aby dłużej zatrzymało swoje dobroczynne właściwości.

Czym jest suszenie i dosuszanie zbóż?

Z pewnością dokładasz wszelkich starań, aby wyhodowane plony były jak najlepszej jakości i charakteryzowały się odpowiednimi właściwościami. Plony pięknie wyrosły, zostały zebrane z pola, ale co robić dalej? Jakie kroki wykonać, by ziarno było przydatne do spożycia?

Pierwszym krokiem po zebraniu plonów jest ich dokładne oczyszczenie. Doskonale wiesz, że w świeżo zebranych plonach znajduje się wiele zanieczyszczeń w postaci piasku, kamieni czy chwastów. Odpowiednie urządzenia rolnicze służą temu, aby oczyścić ziarno. Jeżeli zebrane plony są mokre i odznaczają się wysoką wilgotnością, należy skorzystać z suszarni, w której dojdą do odpowiedniej temperatury.

Jak suszone jest zboże? Ten proces dzieje się poprzez odpowiednio nagrzane powietrze. Na początku zboże powinno być wietrzone za pomocą specjalistycznego wentylatora, a następnie poddane suszeniu. Wszystko zależy od rodzaju suszarni, którą posiadasz. Istnieją suszarnie na przyczepie oraz podłogowe i porcjowe. Zastanawiasz się, czy suszenie zboża ma sens? Jak najbardziej, gdyż przekłada się to na aspekt finansowy. Suche zboże znacznie łatwiej sprzedać niż te zawilgocone. Za suche dostaniesz także więcej pieniędzy.

Miejsce przechowywania ma znaczenie

Jak długo można przechowywać zboże? Ten problem pojawia się wtedy, gdy nie uda się od razu sprzedać zebranych plonów. Jest wiele miejsc, w których można przechowywać zebrane zboże, ale które z nich sprawdzają się najlepiej?

To silosy zbożowe cieszą się największą popularnością, gdyż dzięki nim ziarno utrzyma swoje właściwości na dłużej. Chronią zbiory przed szkodnikami i gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza. Co więcej, przechowując ziarno w silosach, masz pod kontrolą temperaturę panującą w środku oraz poziom wilgotności.

Rolnicy często przechowują ziarno w magazynach, w których produkty powinny być przetrzymywane w zabezpieczonych przed szkodnikami i wilgocią miejscach. Jeżeli do przechowywania zboża nie starcza własny magazyn i silosy zbożowe, to skorzystaj z elewatorów. Poszukaj w swojej okolicy miejsc, gdzie przechowasz zboża i skorzystaj z nich w razie konieczności.

Co zagraża magazynowanemu zbożu?

Magazynowane zboża należy chronić przede wszystkim przed szkodnikami oraz przed wilgocią. Dlatego wcześniej dobrze przeprowadzić dokładną dezynsekcję i dezynfekcję miejsc, gdzie składujesz towar. Jeżeli w magazynie powstanie pleśń, to może być szczególnie niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt.

O czym należy pamiętać przy przechowywaniu zboża?

Prawidłowe przechowywanie zboża powinno odbywać się na podstawie poniższych parametrów:

  • czystość w pomieszczeniu,
  • suchość w magazynowany miejscu,
  • dezynfekcja miejsca.

Pamiętaj, że ciepło oraz wilgoć przyspieszają procesy gnilne ziaren. Dlatego zrób wszystko, by zapewnić swoim plonom odpowiednią temperaturę.

Podsumowanie

Z pewnością już znasz odpowiedź na pytanie, jak przechowywać zboże? Aby ułatwić sobie cały proces, producent maszyn rolniczych M-ROL oferuje rolnikom przenośniki ślimakowe, dzięki którym sprawniej przeniesiesz zboże do magazynów. Korzystaj z usług profesjonalnych producentów, których produkty charakteryzuje wysoka jakość i bezpieczeństwo.