Menu Zamknij

Jak oczyścić ziarno do siewu?

Proces oczyszczania ziarna do siewu jest ważny z punktu widzenia wydajności gospodarstwa. Musisz wiedzieć jaka żmijka do czyszczenia zboża będzie odpowiednia oraz jakie inne urządzenia rolnicze dobrać, by cała procedura była skuteczna. Dlaczego to takie istotne? Otóż ziarno po zbiorze jest zwykle bardzo zanieczyszczone. Z tego tekstu dowiesz się dlaczego warto pozbyć się zanieczyszczeń oraz jak przeprowadzić czyszczenie zboża do siewu.

Czyszczenie zboża – przyczyny

Czyszczenie zboża, także do siewu, przeprowadza się z kilku powodów. Wśród nich są: 

  • problem z suszeniem zanieczyszczonego ziarna,
  • brudzenie wnętrza maszyn przez zanieszczyszczenia,
  • chęć uzyskania najwyższej jakości ziarna.

Zmniejszenie wydajności suszenia ziarna przez zanieczyszczenia

Zanieczyszczenia zmniejszają wydajność suszenia orazpodwyższają jego cenę. W wyniku tego gromadzone ziarno narażone jest na szkodliwy wpływ różnego typu grzybów i patogenów.

Przenoszenie zabrudzeń na maszyny

Zanieczyszczenia obecne w zbiorzebrudzą suszarnie do zboża (a dokładnie ich komory), dlatego należy wykonać czyszczenie wykorzystując, m.in. żmijki do czyszczenia zboża. 

Dążenie do jakości

Zboże do siewu musi cechować się najwyższą jakością, stąd poddaje się je m.in. czyszczeniu, rozgrupowaniu i zaprawianiu zboża.

Zaprawianie polega na nałożeniu ochronnego preparatu na nasiona, który chroni je przed działaniem zarodników patogenów obecnych w glebie. 

Jak czyścić zboże – maszyny do czyszczenia zboża

Pierwszym etapem czyszczenia zboża jest czyszczenie wstępne. Obejmuje oddzielenie ziarna od plew, drobnych chwastów i minerałów. Później następuje m.in. oczyszczenie według kształtu, do którego wykorzystywana jest np. żmijka do czyszczenia zboża.

Podstawowe maszyny do czyszczenia zboża

Do omawianych w tym tekście czynności wykorzystać można różne maszyny. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich:

  • młynek rafowy, tzw. wialnia,
  • żmijka do czyszczenia zboża,
  • tryer. 

Młynek rafowy służy do czyszczenia wstępnego. Jak zrobić wialnię do czyszczenia zboża? Na wspólnej, obudowanej ramie zamontuj zbiornik zasypowy z wyposażeniem, przesiewacz sitowy i separator. Do czyszczenia zboża w maszynie wykorzystuje się dwa sita: na górnym oddzielane są zanieczyszczenia grube takie jak słoma, a na dolnym drobne, np. piasek.

Żmijka do czyszczenia zboża pozwala na rozdzielenie ziarna według kształtu. Dzięki niej można oddzielić choćby ziarna okrągłe od ziaren długich.

Tryer oczyszcza również ziarno według kształtu, np. oddziela od ziarna grubsze nasiona chwastów.

Kiedy czyścić zboże?

Zboże powinno być czyszczone wstępnie już po zbiorze, dzięki czemu zwiększysz wydajność suszenia. Po suszeniu można poddać go dalszemu czyszczeniu, np. usuwaniu pyłów.

Podsumowanie

Czyszczenie zboża jest bardzo istotnym procesem w przygotowaniu ziarna do siewu. Należy je przeprowadzić bardzo starannie, w czym niezbędne będą wysokiej jakości narzędzia. Te zapewni firma M-Rol – potrzebna Ci żmijka do czyszczenia zboża albo silosy zbożowe, aby przechować ziarno? Zapraszamy!