Menu Zamknij

Jak działają rozdrabniacze bijakowe w rolnictwie?

Samodzielne wytwarzanie paszy wymaga odpowiedniego sprzętu. Najpopularniejszym wyborem wśród rolników jest rozdrabniacz bijakowy ssąco-tłoczący, jednak nie każdy wie, na czym dokładnie polega zasada działania tego urządzenia. Odpowiadamy więc na podstawowe pytania i rozwiewamy wątpliwości, dotyczące śrutowników. 

Do czego służy rozdrabniacz bijakowy?

Rozdrabnianie zboża i kukurydzy stanowi pierwszy krok przy sporządzaniu mieszanki paszowej – stopień rozdrobnienia dobiera się odpowiednio do hodowanej grupy zwierząt. Rozdrabniacze rolnicze umożliwiają dokładnie przetworzenie zboża i kukurydzy w sposób bardziej zautomatyzowany, co przyspiesza tworzenie mieszanki. Prawidłowo rozdrobnione ziarno zwiększa strawność masy organicznej oraz w znacznym stopniu wpływa na rozwój zwierząt, a tym samym powodzenie całej hodowli.

Rozdrabniacz bijakowy do zboża we współpracy z mieszalnikiem pasz zapewnia wymieszanie poszczególnych składników, bez efektu rozwarstwienia. 

Rozdrabniacze bijakowe – zasada działania

Śrutownik ssąco-tłoczący to prosta konstrukcja, która nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Urządzenie samoczynnie zasysa ziarno z silosu, pryzmy lub zbiornika poprzez ssawę, a następnie transportuje ziarno za pomocą rur PCV do komory, w której znajduje się wirnik z bijakami. Ziarno jest rozdrabniane poprzez uderzanie bijaków w obracającym się wirniku. Aby uzyskać potrzebny stopień rozdrobnienia, wystarczy wybrać odpowiednią grubość szczelin w sicie, które uniemożliwia wydostanie się niedostatecznie przetworzonych ziaren dalej. Rozdrobnione zboże lub kukurydza przedostaje się do drugiej komory, gdzie przy pomocy wentylatora transportowane jest bezpośrednio do mieszalnika pasz lub workownicy. 

Zalety rozdrabniaczy bijakowych w rolnictwie

Rozdrabniacze bijakowe mają kilka zalet, ale najważniejszą z nich jest prosta obsługa sprzętu, która nie wymaga czasu poświęconego na dodatkowe szkolenia czy „rozpracowywanie” maszyny. Śrutownik jest w stanie przetworzyć zboże w optymalny dla zwierząt sposób, co przekłada się bezpośrednio na efektywność ich żywienia oraz zdrowie. Droga ssania zboża jest długa nawet do 20 metrów, a droga tłoczenia śruty to długość nawet 7 metrów. Wydajność rozdrabniaczy rolniczych wynosi od 1 do maksymalnie 3 ton na godzinę w zależności od mocy silnika elektrycznego oraz odległości ziarna od urządzenia i rodzaju zboża. Doskonale sprawdza się na potrzeby mniejszych gospodarstw rolnych. 

Gdzie kupić profesjonalny rozdrabniacz bijakowy do zboża?

Kupując sprzęt, oczekujesz nie tylko sprawności, ale również długiego czasu efektywnego użytkowania. Polski producent maszyn rolniczych M-ROL oferuje rozdrabniacze bijakowe o wysokiej trwałości w konkurencyjnych cenach i o różnym stopniu wydajności. Sprzęt doskonale sprawdzi się w układach obsługiwanych ręcznie, ale nie tylko. Śrutownik ssąco-tłoczący jest również przystosowany do współpracy z mieszalnikiem pasz, dzięki czemu stworzysz w pełni zautomatyzowaną linię paszową.

Polecamy również: