Menu Zamknij

Jak czyścić maszyny rolnicze?

Konserwacja maszyn rolniczych jest bardzo istotna w pracy rolnika, ponieważ zapewnia dłuższą żywotność sprzętu, który pracuje w wymagających warunkach. Czyszczenie jest ważne także ze względu na bezpieczeństwo oraz jakość pracy. Dowiedz się, jak mycie maszyn wpływa na ich stan oraz czym konserwować maszyny rolnicze.

Czym konserwować maszyny rolnicze?

Urządzenia rolnicze, takie jak:

należy regularnie czyścić z wielu powodów. Konserwacja maszyn i urządzeń rolniczych:

  • wpływa pozytywnie na aspekt wizualny przedsiębiorstwa i maszyn;
  • pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania obowiązków,
  • usprawnia pracę maszyn rolniczych i chroni je przed szybką eksploatacją,
  • pozwala utrzymywać higienę każdej maszyny, by pracownikowi pracowało się lepiej.

Niektóre urządzenie, mają styczność z jedzeniem, a inne służą jedynie do wykonywania prac na gospodarstwie. Z tego powodu podczas mycia urządzeń można używać środków chemicznych, a w innym wypadku niekoniecznie.

Czyszczenie maszyn rolniczych za pomocą wody i zwykłego płynu wydłuża cały proces. Sama woda, nawet pod wysokim ciśnieniem, nie wystarczy, by skutecznie zmyć brud. Sięgając po odpowiedni środek czystości, przyspieszysz ten proces i ułatwisz sobie pracę.

Na pewno nieraz zastanawiałeś się, jak dokładnie myć maszyny rolnicze. Są to urządzenia o skomplikowanej budowie, dlatego wymagają dostania się do wszystkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Aby dokładnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię, potrzebujesz środka z zawartością sody kaustycznej, który doskonale radzi sobie z najbardziej zanieczyszczonymi kątami. Jest to produkt agresywny, jednak dokładnie czyszczący. 

Miej na uwadze, że takie środki niekorzystnie wpływają na wygląd, a nawet funkcjonowanie maszyn rolniczych, jeżeli będą stosowane niepoprawnie i za często. Dlatego też używaj chemikaliów raz na jakiś czas, zgodnie z przeznaczeniem.

Technika mycia maszyn rolniczych

Mycie maszyn rolniczych należy zacząć od najbardziej zabrudzonych miejsc. Jeżeli powierzchnia wymaga użycia chemikaliów, to trzeba nanieść odpowiedni środek, wyczyścić wybrane miejsce i dokładnie opłukać je wodą. Kolejnym krokiem powinno być oczyszczenie wnętrza i usunięcie zanieczyszczeń. Do tego celu doskonale nadaje się zwykła miotła lub odkurzacz. Warto też oczyścić wszystkie filtry, aby uniknąć powstawania pleśni czy grzybów.

Jeżeli maszyna lub urządzenie są wstępnie oczyszczone, to przejdź do kolejnych kroków. Pokryj urządzenie środkiem myjącym – niech dobrze się spieni. Teraz możesz użyć szmaty lub gąbki i jeszcze raz ręcznie usunąć zabrudzenia. Sięgnij po węża i włącz wodę pod ciśnieniem, aby pozbyć się brudu i piany. Dodatkowo można pokryć maszynę odpowiednim środkiem antykorozyjnym, który wydłuży jej żywotność.

Jak często myć maszyny rolnicze?

Zastanawiasz się, jak często myć i konserwować maszyny? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, jednak są pewne uniwersalne zasady. Są elementy maszyny, które należy myć często. 

Dokładne czyszczenie maszyn rolniczych warto zaplanować przynajmniej raz w sezonie, np. przed konserwacją sprzętu na zimę. Oczywiście jeśli maszyna jest poważnie zabrudzona, należy zrobić to wcześniej.

Podsumowanie

Mycie i konserwacja maszyn rolniczych to czynności, do których należy podchodzić odpowiedzialnie. Przynajmniej raz w sezonie gruntownie wyczyść każde urządzenie. Wpływa to na żywotność sprzętu, bezpieczeństwo użytkowania oraz aspekt wizualny. Wnętrza maszyn oraz urządzeń – zwłaszcza tych, które mają kontakt z jedzeniem lub z których na co dzień korzysta człowiek – myj najczęściej jak to możliwe. Z biegiem czasu wypracujesz odpowiednią technikę, która sprawdzi się najlepiej.