Menu Zamknij

Czym rozdrabniać słomę?

Słoma to bardzo cenny surowiec, który można wykorzystać na wiele sposobów. Czym rozdrobnić słomę? To pytanie zdaje się kluczowe w kontekście poczynienia właściwych inwestycji w odpowiedni sprzęt. Przecież dziś nikt sobie nie wyobraża robienia tego w tradycyjny, ręczny sposób. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z tej procedury musisz wiedzieć, jak rozdrobnić słomę i jakie są jej potencjalne zastosowania. Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego tekstu. Zapraszamy do lektury!

Czym rozdrobnić słomę, czyli kilka słów o rozdrabniaczach

Proces rozdrabniania słomy realizuje się w specjalnych sieczkarniach, zwanych rozdrabniaczami. Istnieje wiele modeli tego urządzenia różniących się między sobą wielkością, kształtem czy sposobem montażu. Niektóre z nich oprócz rozdrabniania słomy, służą także do siekania kiszonki.

Kryteria wyboru rozdrabniacza do słomy

Gdy decydujesz się na wybór rozdrabniacza słomy, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • rodzaj maszyny (model zaczepiany lub zawieszany),
  • zapotrzebowanie na moc,
  • wymagania odnośnie hydrauliki urządzenia,
  • jakość wykonania.

Przykładem istotnego wskaźnika jakości jest to, czy noże w urządzeniu są wystarczająco ostre. Zbyt tępe ostrza sieczkarni do słomy będą skutkować tym, że surowiec nie zostanie odpowiednio rozdrobniony.

Korzystanie z rozdrabniaczy do słomy

Przed decyzją o zakupie rozdrabniacza do słomy warto zapoznać się z tym jak on działa. W otworze sieczkarni ręcznie umieszcza się słomę np. w postaci kostki. Jest ona następnie rozdrabniana przez ostrza pracujące wewnątrz maszyny. Kolejnym etapem jest transfer surowca przez sito oczkowe do wentylatora. Jego działanie powoduje, że nasz ładunek jest wyrzucany na zewnątrz przez kruciec wylotowy.

Zastosowania sieczkarni do słomy

Pocięta drobno słoma jest bardzo użytecznym materiałem w gospodarstwie. Wśród najpopularniejszych zastosowań tego surowca wyróżnia się:

  • produkcję pelletu trawnego mogącego służyć za paliwo,
  • ściółkę dla zwierząt,
  • nawożenie pola poprzez pozostawienie na nim rozdrobnionej słomy.

Pamiętaj, że tak przygotowana słoma musi mieć odpowiednie wymiary, np. w przypadku nawożenia pola jest to 8 – 10 centymetrów.

Zalety i wady korzystania z rozdrabniaczy do słomy

Rozważając kwestię czym rozdrobnić słomę, należy wziąć pod uwagę wady i zalety możliwych rozwiązań. Siekanie ręczne jest mało wydajne i bardzo męczące. Rozdrabniacze słomy cechuje natomiast wiele zalet, takich jak:

  • regulowana wielkość pociętych kawałków,
  • równomierne rozprowadzenie drobnej słomy,
  • wydajność pracy.

Potencjalne minusy tego rozwiązania wynikają głównie z nieodpowiedniej jakości nabytych rozdrabniaczy. Dlatego warto zadbać o wartościowe urządzenia rolnicze, żeby uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie czym rozdrobnić słomę brzmi: sieczkarnią! Warto przy tym pamiętać, że rozdrabniacze do słomy muszą być najwyższej jakości, by zadowalająco spełniały swoją funkcję. Takie doskonałe urządzenia w przyjaznych cenach oferuje firma M-Rol. Zapraszamy!